Prawie perpetuum mobile! Atomowa mini-bateria może działać 50 lat (WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 27 czerwca 2017

Jest wielkości paznokcia i może zasilać rozruszniki serca, zegarki, komórki, a nawet samochody na prąd.

Rosyjska agencja energii atomowej Rosatom przedstawiła na targach technologii Atomexpo w Moskwie niezwykłą mini-baterię zbudowaną dzięki nanotechnologii na bazie izotopu niklu-63, która jest czymś w rodzaju miniaturowej elektrowni atomowej. Może ona pracować bez przerwy przez co najmniej 50 lat – czytamy na stronie Rosatomu.

Co prawda, ogniwo zawiera substancję radioaktywną, ale promieniowanie jest tak słabe, że zatrzymuje je zwykła cienka warstwa metalowej folii, a nawet ludzka skóra. Dzięki temu bateria ta może zasilać np. rozrusznik serca bez żadnej szkody dla zdrowia.

Oprócz zastosowań w medycynie ogniwo to może być używane jako źródło zasilania na stacjach kosmicznych, a także w najróżniejszych ekstremalnych warunkach, gdzie nie są dostępne żadne inne źródła energii, nie mówiąc już o zwykłych zastosowaniach w zegarkach, komórkach – zamiast dotychczasowych baterii, czy nawet – w większej wersji – do napędzania samochodów elektrycznych.


“Na targach przedstawiliśmy baterię o mocy 1 mikrowata do rozrusznika serca. Obecnie będziemy optymalizować jej parametry” – zapowiada wiceszef należącego do Rosatomu laboratorium “Łucz” Aleksandr Pawkin. Według niego, jeśli zamiast zamiast niklu o poziomie wzbogacenia 20 proc. zastosować nikiel bardziej wzbogacony to ogniwo będzie silniejsze, a przy tym jeszcze mniejsze.

Eksperci przyznają, że chociaż prace nad wykorzystaniem niklu-63 do wytwarzania energii trwają na całym świecie, to jednak rosyjskiemu zespołowi pod kierownictwem prof. Jewgienija Fiodorowa udało się po raz pierwszy zbudować i pokazać działającą baterię.Reporters.pl [Wynalazki]

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow