Protestujecie? To wynocha! Arabia Saudyjska wydaliła 40 tys. imigrantów

Dla władz w Rijadzie bezpieczeństwo własnych obywateli jest ważniejsze niż goszczenie “islamskich braci”.

Władze Arabii Saudyjskiej dokonały wielkiej deportacji 40 tys. Pakistańczyków. Jako przyczynę podano naruszenie przez nich przepisów wizowych i względy bezpieczeństwa – donosi The Independent. Wcześniej do domu musiały też wrócić setki tysięcy Hindusów i Filipińczyków.

Tymczasem w kraju trwają protesty pakistańskich robotników z powodu niewypłacanych im pensji. Łącznie na saudyjskich budowach i w najgorzej płatnych zawodach pracuje ich tam ok. 1 miliona. Prawdopodobnie na decyzję o wydaleniu Pakistańczyków miała duży wpływ właśnie irytacja władz w Rijadzie tymi protestami.

Nie jest to zresztą pierwszy przypadek deportacji imigrantów z Arabii Saudyjskiej, choć najwyraźniej działania te zaczynają przybierać charakter masowy. Jeśli wierzyć oficjalnym statystykom, w latach 2012-2015 z kraju wydalono łącznie 243 tys. Pakistańczyków. Jednak nigdy wcześniej nie deportowano tak dużych grup i nie uzasadniano tego zagrożeniem terrorystycznym.


“Pakistan jest ogarnięty plagą terroryzmu z powodu swojego bliskiego sąsiedztwa z Afganistanem. Ekstremistyczny ruch afgańskich Talibów narodził się zresztą właśnie w Pakistanie” – uzasadnia deportację szef saudyjskiego Komitetu Bezpieczeństwa Abdullah Al-Sadun i zapowiada zaostrzenie rygorów wjazdu obcokrajowców do Arabii Saudyjskiej.

Obecnie w aresztach czeka tam na proces o terroryzm 80-ciu Pakistańczyków. Warto przypomnieć, że w 2016 r. 35-letni Pakistańczyk Abdullah Gulzar Khan, który mieszkał w Arabii Saudyjskiej od 12-tu lat, wysadził się w powietrze w pobliżu konsulatu USA w Dżuddzie. Kolejnych dwóch Pakistańczyków, Sudańczyk i Syryjczyk chciało dokonać zamachu w czasie meczu piłkarskiego.


Przeciwko masowym wydaleniom protestują natomiast organizacje praw człowieka. Human Rights Watch twierdzi, że deportacjom często towarzyszy bicie i przetrzymywanie w nieludzkich warunkach. M.in. w styczniu br. w Mekce kilkudziesięciu robotników z Azji i Bliskiego Wschodu pobito, uwięziono, a potem wydalono gdy wzniecili oni zamieszki z powodu braku wypłat.


Spis powszechny z 2010 r. stwierdził, że niemal co trzeci mieszkaniec 27-milionowej Arabii Saudyjskiej to obcokrajowiec. Tymczasem niedawno pojawiła się sensacyjna zapowiedź wydalenia aż 5-ciu milionów z nich: Arabia Saudyjska deportuje 5 mln imigrantów! Islamofobia w sercu islamu?

Reporters.pl [Wojna-Dynam]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow