Brexit: Bruksela totalnie wykiwana! Płacisz 100 euro Estonii i dalej jesteś w UE

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 3 lipca 2017

Wkrótce w małej Estonii będzie więcej więcej brytyjskich firm niż własnych obywateli.

Okazuje się, że na Brexicie można zrobić złoty interes. Wystarczy wykorzystać lukę w prawie Unii Europejskiej. Na genialny pomysł wpadli Estończycy oferując wszystkim firmom z Wielkiej Brytanii za jedyne 100 euro status “E-rezydenta w Unii Europejskiej”.

Aby go uzyskać i pomimo Brexitu nadal korzystać ze wszystkich przywilejów przysługujących firmom z krajów UE, nie trzeba nawet postawić nogi na estońskiej ziemi. Nie trzeba też nic w Estonii inwestować, ani nikogo tam zatrudniać. Wystarczy krótka wizyta w dowolnej estońskiej ambasadzie, a całą resztę można załatwić przez Internet.

W ten sposób “tylne wejście” na 500-milionowy rynek Unii Europejskiej załatwiło już sobie wiele brytyjskich firm, a władze 1,3-milionowej Estonii uruchomiły wielką zachęcającą do tego kampanię pod hasłem “Jak pozostać w UE”. Przypomina to trochę tzw. “raje podatkowe”, ale jest absolutnie zgodne z prawem Unii Europejskiej i nie bardzo da się to zmienić.


Nie ulega też wątpliwości, że wzorem Estonii, która jako pierwsza na świecie oferuje firmom “status E-rezydenta”, za chwilę to samo zaproponują Brytyjczykom także inne kraje. Coś podobnego oferują już zresztą Malta, Cypr i Portugalia, tyle że Estończycy załatwiają to przez Internet i najtaniej.

Estończycy gwarantują też, że brytyjskie firmy, które się u nich zarejestrują, nie będą musiały także w przyszłości wnosić żadnych dodatkowych opłat. Jeśli chcą mogą też płacić w Estonii podatki w wysokości 20 proc. A jeśli zdecydują się zainwestować cały zysk na terenie Estonii to w ogóle będą zwolnione od podatków.


Najbardziej zabawne jest to, że mając status firmy z terenu Unii Europejskiej brytyjskie podmioty będą mogły nawet legalnie zabiegać o dofinansowanie z Brukseli. “W ten sposób kupiłem sobie za 100 euro polisę ubezpieczeniową od Brexitu” – mówi w rozmowie z Daily Express Dirk Singer, właściciel kierowanej z Londynu agencji marketingowej, który właśnie zarejestrował ją w Estonii.


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow