43 proc. Rosjan popiera zbrodnie stalinowskie! (SONDAŻ)

By Dział: Historia Społeczeństwo | 5 lipca 2017

“Były konieczne, aby zapewnić porządek w kraju”.

Szokujące wyniki przynosi najnowszy sondaż przeprowadzony przez czołowe rosyjskie centrum badania opinii publicznej WCIOM. Zgodnie z nim, 43 proc. badanych uznało, że represje stalinowskie, których ofiarami padły dziesiątki milionów niewinnych ludzi, były konieczne, aby zapewnić porządek w kraju.

Liczba Rosjan pochwalających te zbrodnie rośnie w kolejnych sondażach z roku na rok, choć nadal jeszcze większość – 49 proc. uważa, że stalinowskie represje były niczym nie uzasadnioną zbrodnią przeciwko ludzkości.

Co ciekawe, w rodzinach gdzie ktoś z krewnych padł wtedy ofiarą takich represji, czyli w co 4-ej rosyjskiej rodzinie, odsetek osób potępiających je jest tylko nieznacznie wyższy – 57 proc. Prawie 10 proc. Rosjan w ogóle nie słyszało o zbrodniach stalinowskich, przy czym w grupie 18-24 lata – aż 24 proc., a wśród ludzi z wykształceniem średnim lub niższym – aż 30 proc.


Z kolei 24 proc. Rosjan uważa, że represjom byli poddawani tylko “zdrajcy i spiskowcy”, a kolejne 23 proc. – że byli to “bandyci i złodzieje”. 37 proc. Rosjan uważa, że ofiarami represji byli ci, którzy nie zgadzali się z polityką sowieckich władz, a 22 proc. – że były to osoby cieszące autorytetem, które Stalin chciał wyeliminować.

Sondaż WCIOM przeprowadzono w dniach 9-10 czerwca br. w ramach projektu Muzeum Historii GUŁAG-u na grupie 1200 pełnoletnich respondentów. Błąd w takim sondażu nie przekracza 3,5 proc.


Warto też zauważyć, że aż 22 proc. Rosjan domaga się by w ogóle zaprzestać mówienia o zbrodniach Stalina, gdyż “źle to wpływa na obraz Rosji”. W rosyjskich miastach pojawia się coraz więcej jego pomników, a Rosyjska Fundacja Akademicka kierowana przez bratanka prezydenta Rosji – Romana Putina żąda aby usunąć z lektur szkolnych łagrową literaturę Sołżenicyna i Szałamowa.


Reporters.pl [Refleksja]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow