Zabił żołnierza USA, drugiego oślepił. A rząd Kanady zapłaci terroryście 10,5 mln dolarów

By Dział: Polityka Przestępczość i Terror | 5 lipca 2017

Poprawność polityczna przekroczyła granice obłędu. W uwolnieniu islamskiego terrorysty pomogła Hillary Clinton.

Omar Khadr – niegdyś najmłodszy więzień amerykańskiego obozu dla terrorystów Guantanamo – dostanie od kanadyjskiego rządu 10,5 mln dolarów kanadyjskich (8 mln USD) odszkodowania za czas spędzony w więzieniu, pomimo że przyznał się do winy i został skazany prawomocnym wyrokiem – donosi The Guardian.

Terrorysta, muzułmanin z obywatelstwem kanadyjskim, został schwytany kiedy miał 15 lat w obozie Talibów w Ayub Kheyl w Afganistanie w lipcu 2002 r. w czasie starcia z żołnierzami amerykańskimi. W czasie walki rzucił w nich granatem, zabijając wojskowego lekarza, sierżanta Christophera Speera. Sam został jednak ciężko ranny i zatrzymany.

W 2003 r. trafił do amerykańskiego obozu w Guantanamo na Kubie, gdzie był przesłuchiwany przez kanadyjskich oficerów śledczych. Przyznał się do winy i w 2010 r. został skazany na 8 lat więzienia za zabójstwo, usiłowanie zabójstwa i inne przestępstwa wojenne. Do wyroku nie wliczono okresu, który spędził już w areszcie przed procesem.


W 2012 r. amerykańskie władze – m.in. dzięki osobistym staraniom ówczesnej amerykańskiej Sekretarz Stanu Hillary Clinton – zgodziły się, aby resztę wyroku Khadr mógł odbyć w Kanadzie, choć wiadomo było, że dzięki temu wyjdzie on z więzienia przed terminem.

“Tak się cieszę, że to się udało. Dziękuję za wszystko co pan zrobił” – pisała uradowana Clinton do prawnika Harolda Koha w e-mailu ujawnionym w 2015 r. Najwyraźniej już wtedy niedoszła prezydent USA usiłowała za wszelką cenę przypodobać się środowiskom muzułmańskim, mając za nic elementarną ludzką sprawiedliwość i fakt śmierci własnego żołnierza.


W 2015 r. kanadyjskie władze zwolniły Khadra z więzienia na 3 lata przed upływem wyroku, gdyż Sąd Najwyższy Kanady uznał, że jego przyznanie się do winy nastąpiło pod przymusem, “w opresyjnych okolicznościach”, gdyż w czasie przesłuchań w Guantanamo był pozbawiany snu.


Prawnicy Khadra natychmiast zażądali też odszkodowania od rządu Kanady w wysokości 20 mln dolarów i ogłoszenia oficjalnych przeprosin za rzekome “bezprawne uwięzienie” ich klienta, oskarżając kanadyjskie władze, że nie broniły swojego obywatela, a przesłuchujący go kanadyjscy oficerowie “konspirowali z USA w celu skazania Khadra”.

Ostatecznie – po negocjacjach – rząd Kanady wypłaci mu 10,5 mln dolarów kanadyjskich – podaje The Guardian, powołując się na nieoficjalne informacje od przedstawicieli władz. Premier Kanady Justin Trudeau nie chciał komentować tych doniesień, zasłaniając się argumentem, że “jest to sprawa prawna, która zmierza już do końca”.

Dla wdowy po amerykańskim sierżancie-lekarzu Christopherze Speerze ta sprawa nigdy jednak się nie zakończy. Wspólnie z drugim żołnierzem, który został przez terrorystę oślepiony na jedno oko, złożyła cywilny pozew o odszkodowanie od Khadra.

Amerykański sąd je wprawdzie przyznał, nigdy jednak nie uda się go wyegzekwować od mieszkającego w kanadyjskim Edmonton terrorysty chronionego przez prawo Kanady i chodzącego teraz niemal w aureoli bohatera narodowego kanadyjskich lewaków i muzułmanów.

Reporters.pl [Smutne]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow