Sztuczna inteligencja zadziałała! Robot uratował dziecko (WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 7 lipca 2017

Niesamowite nagranie z holu uczelni.

Jak podaje Daily Mail, ta nagrana kamerą monitoringu scena miała miejsce na Uniwersytecie Politechnicznym w rosyjskim Permie. Robot Prombot zauważył małą dziewczynkę podbiegającą do niezabezpieczonej półki i wdrapującą się na nią. Natychmiast podjechał do niej i powstrzymał upadek półki na dziecko.

Niektórzy twierdzą, że ta scena to fake, gdyż ich zdaniem półka stała w dziwnym miejscu, jakby specjalnie tam ustawiona, robot wystartował za wcześnie, kiedy półka jeszcze się nie chwiała, a spadające pudełka wyglądają na bardzo lekkie. Inni z kolei mówią, że to był przypadek – robot po prostu naśladował ruchy dziecka, które podniosło rękę.

Konstruktor Prombota, Oleg Kiwokurcew zarzeka się jednak, że to się zdarzyło naprawdę i nie jest żadną inscenizacją. Robot wystartował na ratunek odpowiednio wcześnie, gdyż dzięki sztucznej inteligencji przewidział jaki może być skutek ruchów małej dziewczynki w kontakcie z niezabezpieczoną półką, a ma zakodowane by chronić ludzi.


Prombot jest bowiem w stanie samodzielnie uczyć się i wyciągać wnioski. Konstruktor twierdzi, że w tym przypadku robot nie był specjalnie ustawiony do ratowania kogokolwiek przed upadającą półką – czekał po prostu na pokaz, który miał odbyć się na uczelni. Dodajmy, że to ten sam typ robota, który niedawno uciekł swoim twórcom z laboratorium i krążył po ulicach.

Argumenty sceptyków, że na tym nagraniu podejrzany jest brak sznura zabezpieczającego w pobliżu półki i że “jest to zbyt piękne aby było prawdziwe” wydają się dość słabe. Nas najbardziej zastanawiają te lekkie pudełka. Ale czy konstruktorzy ryzykowaliby zdrowiem dziewczynki w celu nagrania tej sceny? Ocenę pozostawiamy wam.Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow