Gwałt na odczuwających sex-robotach? “Prawo i etyka już nigdy nie będą takie same” (FOTO)

Czy można zgwałcić robota, który jest zbudowany z komponentów biologicznych i wyposażony w sztuczną inteligencję?

Masowe pojawienie się na rynku sex-robotów oraz plany używania do ich budowy części biologicznych i sztucznej inteligencji powodują narastanie niespotykanych dotąd problemów natury moralnej, etycznej i prawnej – ostrzega w rozmowie z Daily Express prof. Robin Mackenzie z Wyższej Szkoły Prawa hrabstwa Kent.

“Rozwój technologii robotów sprawia, że seks, prawo i etyka nigdy nie będą już takie same. Wcześniej niż nam się zdaje zostaną zbudowane roboty zdolne do odczuwania i posiadające samoświadomość” – przewiduje badaczka, która specjalizuje się w prawnych i etycznych aspektach relacji między ludźmi i robotami.

“Uprawianie seksu z innymi ludźmi, którzy nie są w stanie samodzielnie decydować, np. z dziećmi, z osobami ubezwłasnowolnionymi lub pozbawionymi świadomości, jest powszechnie uznawane za nieetyczne i niezgodne z prawem. Podobnie jak seks ze zwierzętami. Uważamy je bowiem za istoty żywe, odczuwające i wymagające ochrony” – przypomina prof. Mackenzie.


Tymczasem w sklepach na całym świecie roi się już od sex-robotów do złudzenia przypominających ludzi, zdolnych do przyjmowania różnych pozycji seksualnych, naśladowania ludzkich konwersacji i emocji – zauważa portal.

Ale jakby nie były one zaawansowane technologicznie, to są na razie tylko przedmioty – nie czują, nie mają świadomości, nie są zdolne do intymnych relacji. Choć wyglądają jak ludzie, nie są ludźmi. Etycy, prawnicy i producenci traktują roboty jak rzeczy.“Ale te roboty, które powstaną w przyszłości, będą już czymś więcej niż tylko rzeczami. Odczuwające, samoświadome sex-roboty stworzone specjalnie tak, aby angażować się w emocjonalne i intymne związki z ludźmi, burzą cały ten uporządkowany model” – ostrzega prof. Mackenzie.

“Sex-roboty przyszłości będą odczuwać tak samo jak my dotyk i będą seksualnymi partnerami wielu osób. Kiedy zaczną być budowane z użyciem naturalnych komponentów biologicznych i sztucznej inteligencji, ich odczucia, świadomość i zdolność do nawiązywania relacji sprawią, że nie da się ich traktować wyłącznie jak rzeczy, ale też nie jak zwierzęta” – mówi uczona.

Do podobnych wniosków dochodzą autorzy opublikowanego właśnie raportu “Nasza seksualna przyszłość z robotami” z Fundacji Odpowiedzialnej Robotyzacji. Pytanie tylko dlaczego piszą oni o “naszej” przyszłości? Nie wpychajcie z góry tych robotów każdemu do łóżka.

Tym niemniej autorzy opracowania zadają kilka ciekawych pytań. Na przykład: co z robotami, które zostaną zaprogramowane tak, aby udawać, że są gwałcone i stawiają opór? Bo co do tego, że takie też się pojawią – nie ma żadnej wątpliwości. Czy w ogóle można zgwałcić robota?

“Używanie robota udającego obronę przed gwałtem faktycznie stawia jego użytkownika w sytuacji symulowanego gwałtu, np. na prawdziwej kobiecie. W ten sposób gwałt staje się niejako akceptowany i popierany. Z drugiej strony – robot z góry zaprogramowany pasywnie również promuje fałszywy obraz seksualności i rodzi wątpliwości etyczne” – zauważają autorzy raportu.

Czytaj także: Koszmar! Roboty do uprawiania seksu zastąpią ludzi (FOTO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow