Chiny dokonały teleportacji na orbitę Ziemi! “Upiorne działanie na odległość”

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 12 lipca 2017

Odległość i czas nie grają już żadnej roli.

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się dokonać teleportacji na odległość aż 1400 km – donoszą portale Technology Review i Business Insider. Na razie teleportowane zostały wprawdzie tylko pojedyncze cząsteczki – fotony, które przemieszczono w ten sposób z górskiej bazy Ngari w Tybecie na krążącego 500 km nad Ziemią chińskiego satelitę Micius.

Satelita ten jest w zasadzie czymś w rodzaju superczułego urządzenia do “chwytania” wystrzeliwanych z Ziemi fotonów. Dotychczas teleportacji cząstek udawało się dokonać prawie wyłącznie w laboratoriach i na małe odległości, przy wykorzystaniu zjawiska tzw. splątania kwantowego i paradoksu EPR.

W bardzo dużym uproszczeniu polega ono na tym, że dwie oddalone od siebie cząsteczki, niezależnie od odległości, zachowują się dokładnie w tym samym momencie identycznie na skutek nadal niezbadanego powiązania między nimi, które Einstein nazywał “upiornym działaniem na odległość”.


Oddziaływanie na jedną z nich powoduje identyczną pod każdym względem reakcję drugiej, można więc uznać, że jest to faktycznie ta sama cząstka. Czytaj o tym więcej: Przełom w teleportacji! Uczeni dokonali “kwantowego przeskoku cząsteczek”.

Powiązania tego nie da się opisać w ramach fizyki klasycznej, ani teorii względności, gdyż oddziaływania między tymi cząsteczkami musiałyby zachodzić z prędkością większą niż prędkość światła, co zgodnie z naszą obecną wiedzą nie jest możliwe. Co ciekawe – splątanie zachodzi także między cząsteczkami oddalonymi od siebie w czasie.


Teraz przez specjalną sieć kwantową Ziemia – satelita udało się przemieścić foton aż o 1400 km. Otwiera to zupełnie nowy rozdział w praktycznych badaniach nad teleportacją, które mają w przyszłości umożliwić np. natychmiastowe przekazywanie informacji nie tylko na dowolną odległość w Kosmosie, ale także w czasie – między przeszłością a przyszłością.


Dotychczas na skutek zakłóceń zjawiska splątania spowodowanych oddziaływaniem fotonów z materią w atmosferze lub wewnątrz włókien światłowodowych zasięg teleportacji był ograniczony, choć teoretycznie odległość nie powinna mieć dla niej znaczenia. Teraz Chińczykom udało się przełamać tę pierwszą barierę odległości.

Aby tego dokonać chiński zespół tworzył na Ziemi powiązane pary fotonów w tempie 4.000 na sekundę, aby następnie przesłać jeden z tych fotonów na satelitę. Potem zmierzono stan fotonów na Ziemi i na orbicie, aby stwierdzić, że ich opis jest identyczny.

W ciągu 32-ch dni wysłano w podobny sposób miliony fotonów i stwierdzono, że w przypadku 911-tu z nich wynik był pozytywny – splątanie było całkowite. Po tym eksperymencie nie ulega żadnej wątpliwości, że Chiny zajęły pozycję światowego lidera w badaniach nad teleportacją.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow