NATO-wski film o “Leśnych Braciach” wzbudził histerię w Moskwie (WIDEO, FOTO)

By Dział: Armia i Wojna Historia W popularnych | 17 lipca 2017

“NATO – to hitlerowskie niedobitki!” – wścieka się wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin.

Skąd takie oburzenie? Film uderza bowiem w najważniejszy mit propagandowy, jaki Rosja chce wpoić Zachodowi ukazując siebie w roli odwiecznego wroga faszyzmu i jedynego nad nim zwycięzcy. Za “faszystę” uznawany może być w danym momencie każdy, kto nie zgadza się z aktualną polityką imperialną Kremla, nawet Izrael.

Tymczasem film “Leśni Bracia” pokazuje antysowieckie zbrojne podziemie w krajach bałtyckich po zakończeniu II wojny światowej, szczególnie na Łotwie, dla której ci Leśni Bracia to odpowiednik naszych Żołnierzy Wyklętych. Będąc z góry bez żadnych szans, aż do 1958 r. walczyli oni z sowiecką okupacją przeciwko przeważającym siłom NKWD i Armii Czerwonej.

Przez szeregi tej formacji przeszło łącznie w krajach bałtyckich ponad 170 tys. partyzantów, poległo lub przepadło bez wieści 50 tys. Fakt, że byli wśród także dawni nazistowscy kolaboracjoniści, jak chociażby z osławionego litewskiego pułku Żelazny Wilk. Ale zdecydowaną większość stanowili zwykli Łotysze, czy Estończycy, którzy nie zgadzali się na odebranie im niepodległości.


Sowiecka propaganda za wszelką cenę starała się w tym czasie przedstawić Zachodowi bałtyckich partyzantów jako zajadłych antysemitów i w dużym stopniu jej się to udało. Nawet Arcybiskup Canterbury stwierdził kiedyś, ze są oni faszystami, a ich współpracowników należy deportować z Anglii do ZSRR.


Nic więc dziwnego, że kiedy teraz film o Leśnych Braciach z angielskimi napisami pojawił się na profilu społecznościowym NATO, wywołując entuzjazm w krajach bałtyckich, rosyjski MSZ ruszył do natarcia. Stawką jest bowiem pamięć historyczna.


“Film NATO o “leśnych braciach”, którzy zabijają naszych żołnierzy potwierdza, że NATO to są dziś potomkowie hitlerowskich niedobitków” – napisał na Twitterze rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin. Gwałtowność jego reakcji świadczy jednak najlepiej, że w wojnie propagandowej Rosji z NATO to Sojusz zadał tym razem celne trafienie.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow