Włochy zaleją całą Europę swoimi imigrantami! “Damy im wszystkim włoskie wizy”

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 18 lipca 2017

Rzym szantażuje? To nie przejdzie. Mamy jeszcze wojsko i straż graniczną.

Władze Włoch rozważają wydanie czasowych włoskich wiz przebywającym w tym kraju tysiącom imigrantów aby umożliwić im w ten sposób swobodny wyjazd do dowolnego kraju Unii Europejskiej – poinformował we wtorek wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Mario Giro w rozmowie z gazetą “Il Manifesto”.

“To jest próba sił. Nie pozwolimy zamienić się w europejski hotspot dla imigrantów. Nie zamierzamy też czuć się winni z tego powodu, że ratujemy ludzi. Wszyscy powinni ponosić odpowiedzialność za to, co zrobić z imigrantami” – ostrzega włoski polityk. Nie precyzuje jednak kiedy władze w Rzymie chcą wypuścić do Europy swoich imigrantów.

Nie ulega wątpliwości, że zapowiedź ta jest szantażem pod adresem pozostałych krajów UE, które nie chcą tych nielegalnych imigrantów u siebie. Jest to także złamanie unijnego prawa, które nakazuje aby imigranci pozostali w tym kraju UE, do którego przybyli jako pierwszego.


“Mamy prawo to zrobić. To dobry sposób by przypomnieć Europie, że także musi ponosić odpowiedzialność” – mówi tymczasem w rozmowie z Reutersem były szef MSW Enzo Bianco z rządzącej Partii Demokratycznej.

Jednak zaledwie dzień wcześniej minister spraw zagranicznych Włoch Angelino Alfano zapewniał, że wydanie imigrantom czasowych wiz nie jest brane pod uwagę. Jeśli jednak władze w Rzymie rzeczywiście zdecydują się na taki jednostronny krok by pozbyć się imigrantów, to nie będzie innego wyjścia niż zaprzestanie honorowania na granicach wiz wydanych przez Włochy.


Przypomnijmy, że już na początku lipca br. władze Austrii zagroziły, że wyślą na granicę z Włochami wojsko jeśli napływ nielegalnych imigrantów z tego kraju nie zmniejszy się. “Przygotowania do kontroli na granicy z Włochami są słuszne i konieczne. Szykujemy się i będziemy bronić naszej granicy” – ostrzegł szef dyplomacji Austrii Sebastian Kurz.


Tymczasem tylko w tym roku do Włoch przybyło już prawie 100 tys. imigrantów, przede wszystkim z Afryki, ale także z Azji, m.in. Bangladeszu – to o 17 proc. więcej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow