Robot-ochroniarz miał pilnować porządku. Popełnił samobójstwo, skacząc do wody (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Nauka i Odkrycia W popularnych | 18 lipca 2017

Miał zbyt stresującą pracę i był poniżany?

Wyposażony w sztuczną inteligencję robot Knightscope, skonstruowany do pilnowania bezpieczeństwa, zszedł ze swojego posterunku i utonął w basenie wielkiego centrum handlowego Georgetown Waterfront w Waszyngtonie – donosi The Independent.

Dziennik publikuje zdjęcie skonsternowanych pracowników sklepu stojących nad utopionymi w basenie “zwłokami” swojego ochroniarza, który nie będzie już raczej nadawał się do użytku, gdyż nie jest wodoszczelny.

Jeszcze niedawno kierownictwo centrum handlowego zapewniało, że zatrudnienie takiego robota, którego wypożyczenie kosztuje tylko 7 dolarów za godzinę, jest o wiele tańsze i bardziej praktyczne niż prawdziwych “ludzkich” ochroniarzy. “Zawsze robi to, co trzeba i nigdy się nie nudzi” – cieszyli się właściciele sklepu. Czyżby jednak się znudził?


Robot został zaprogramowany tak by rozumieć otaczające go środowisko, monitorować je licznymi kamerami, mikrofonami i czujnikami i reagować na jakiekolwiek pojawiające się zagrożenia lub nieprawidłowości. W szczególności miał podnosić alarm, piszcząc i gwiżdżąc oraz wzywać pomoc. Jego obecność miała zniechęcać złodziei i przestępców.


Jednak od samego początku służba Knightscope’a nie była lekka. Najpierw w tym roku zaatakował go jakiś pijak, a wkrótce potem inny mężczyzna podstępnie przewrócił “ochroniarza” na podłogę. Robot zdążył wprawdzie zaalarmować swoje kierownictwo i awanturników ujęto, czyżby jednak takie traktowanie wywołało w nim jakąś frustrację, która pchnęła go do “samobójstwa”?


Raczej nie, gdyż robot ten nie jest oczywiście wyposażony w żadne emocje, ale nie ulega wątpliwości, że coś z nim poszło nie tak. Po prostu wjechał do basenu i utonął. Teraz pewnie konstruktorzy będą się głowić, co mogło wywołać taką “samobójczą” reakcję.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow