Chiny: “Brexit? To żaden problem. Teraz my będziemy handlować z Brytyjczykami”

By Dział: Gospodarka i Pieniądze W popularnych | 19 lipca 2017

Z naszego punktu widzenia to doskonała sytuacja – oceniają chińscy eksperci.

Wielcy chińscy inwestorzy pchają się na brytyjski rynek drzwiami i oknami, nie zważając na żadne ponure wizje upadku gospodarczego Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z Unii Europejskiej roztaczane przez eurobiurokratów z Brukseli.

“Z chińskiego punktu widzenia Brexit nie stanowi żadnego problemu. Chcemy handlować z Wielką Brytanią” – oświadczyła w telewizji Sky News czołowa chińska ekspertka gospodarcza Diane Wei Liang pytana o to, czy wyjście Brytyjczyków z UE zaszkodzi współpracy gospodarczej.

Jej zdaniem twierdzenia, że teraz Wielka Brytania nie będzie mogła znaleźć sobie nowych partnerów biznesowych – to bzdura. Według niej, dla współpracy chińsko – brytyjskiej Brexit stwarza doskonałą okazję, gdyż dopóki Brytyjczycy byli zablokowani przez UE nie udawało się zawierać tak korzystnych kontraktów.


“Właśnie wracam z konferencji chińskich inwestorów, jednej z wielu, które obecnie odbywają się w Londynie. Mnóstwo wielkich chińskich kompanii przybywa obecnie do Wielkiej Brytanii. Chcą kupować brytyjskie mleko, brytyjskie produkty rolne, szukają okazji do współpracy w zakresie transferu technologii” – wylicza chińska ekspertka.

Zapowiada też, że po Brexicie Chiny chcą podpisać z Wielką Brytanią duże bilateralne porozumienia gospodarcze. Przypomina również, że chiński projekt Nowego Jedwabnego Szlaku przez Azję, Afrykę i Europę ma się kończyć właśnie na Wyspach Brytyjskich.


Chiński plan polega także na próbie wyparcia z brytyjskiego rynku Japończyków, którzy są tam już od dawna, ale po referendum ws. Brexitu ich rząd ostrzegał, że może to spowodować straty gospodarcze w relacjach z Japonią.


“My przez ostatnich 30-40 lat nie siedzieliśmy w Wielkiej Brytanii tak głęboko jak Japończycy” – przyznaje chińska ekspertka i przewiduje, że teraz to się zmieni. Z kolei wielu brytyjskich ekspertów ocenia, że dzięki Brexitowi otworzą się też znacznie szersze możliwości współpracy z krajami Afryki.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow