Stworzono stop metalu lżejszy od wody! Żaden statek już nie zatonie?

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 22 lipca 2017

Prawdopodobnie mamy właśnie do czynienia z przełomem w zakresie budowy maszyn, pojazdów i okrętów.

Porowaty stop metalu o gęstości mniejszej niż woda udało się otrzymać na bazie aluminium poddawanego na etapie produkcji działaniu specjalnego pieniącego gazu. Dzięki temu nawet duże i grube płachty tego stopu nie toną w wodzie, a jednocześnie są niezwykle wytrzymałe.

Autorami tego odkrycia są naukowcy z Politechniki w Petersburgu, którzy już opatentowali swój wynalazek – podaje służba prasowa tej uczelni, cytowana przez technologiczny portal Hi-News. Dodatkową zaletą tego metalu jest jego wyjątkowa dźwiękoszczelność i zdolności termoizolacyjne – poinformował wiceszef Laboratorium Lekkich Metali, Oleg Panczenko.

“Taki bardzo porowaty metal nie będzie tonął. Jeśli zastosujemy go do budowy np. okrętów to nie będą one tonąć nawet w przypadku poważnego przebicia kadłuba” – twierdzi uczony. Według niego, materiał ten znacznie łatwiej poddaje się obróbce, łączeniu i spawaniu niż inne lekkie stopy metali.


Podobne badania nad stworzeniem nietonącego metalu trwały wcześniej także w Japonii. Tam jednak udało się wyprodukować jedynie stop metalu skrajnie porowaty, który nie nadawał się do budowy maszyn i okrętów – pisze portal technologiczny Hi-News.

Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow