Skarb Hitlera! Odkryli okręt pełen nazistowskiego złota

By Dział: Ciekawostki Historia | 24 lipca 2017

Całe szczęście, że wtedy nie dopłynął do Niemiec.

Na Atlantyku u wybrzeży Islandii brytyjska kompania poszukiwawcza Advanced Marine Services (AMS) natrafiła na wrak niemieckiego okrętu handlowego z II wojny światowej SS “Minden”. Na jego pokładzie mogą znajdować się nawet 4 tony złota – donosi The Sun.

Nazistowski skarb znajduje się w wielkiej skrzyni stojącej w przedziale pocztowym zatopionego niemieckiego okrętu. Złoto pochodzi prawdopodobnie z banków Ameryki Południowej. SS “Minden” wypłynął z Brazylii do Niemiec 6 września 1939 r. Wiózł m.in. skarb z Banco Germanico należącego w tamtym czasie do niemieckiego Dresdner Bank.

24 września statek zatonął 190 km na południowy wschód od brzegów Islandii. Część historyków II wojny sądzi, że Adolf Hitler mógł osobiście nakazać zatopienie statku kiedy został on dostrzeżony przez brytyjskie krążowniki HMS “Calypso” i HMS “Dunedin” i groziło, że ogromny skarb wpadnie w ręce Brytyjczyków.


Załoga brytyjskiego okrętu wyłowiła potem z morza niemieckich marynarzy – trafili oni do obozu jenieckiego na Orkadach. Skarb, którego wartość szacowana jest obecnie na co najmniej 130 mln USD, spoczął wraz z okrętem na dnie.

Kompania AMS zamierza teraz wydobyć i przewieźć złoto do Wielkiej Brytanii i wystąpiła już w tej sprawie o zgodę do władz Islandii. Kilka miesięcy wcześniej firma została oskarżona o próbę wydobycia chyłkiem kosztowności bez niezbędnych pozwoleń, kiedy jej statek został zatrzymany przez islandzką straż przybrzeżną.


Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow