Szczepionka na cukrzycę! Wynaleziona w Polsce, nagle pojawia się w Finlandii

A co z polską produkcją?

Fińska kompania Vactech ogłosiła, że wynalazła szczepionkę przeciwko cukrzycy typu 1. Finowie twierdzą, że wykorzystali wyniki badań z lat 90-ch przeprowadzone na czterech tamtejszych uczelniach, które analizowały czynniki ryzyka cukrzycy u niemowląt. Tymczasem już w 2015 r. o stworzeniu takiej szczepionki informowali polscy naukowcy z Gdańska.

Vactech twierdzi, że fińska szczepionka przeszła pomyślnie fazę badań na myszach i obecnie zacznie być testowana na ludziach, co ma trwać 2-4 lata. Jeśli okaże się skuteczna, firma otrzyma licencję na masową produkcję.

Na rynku szczepionka pojawi się więc za ok. 8 lat – oceniają eksperci. Kompania Vactech podpisała w tej sprawie porozumienie o współpracy z amerykańskim koncernem Provention Bio, który ma zapewnić dodatkowe finansowanie.


Szczepionka ma chronić przed infekcjami wywołanymi przez enterowirusy, w tym wirus Coxsackie B1. Broniąc się przed nim ludzki organizm uszkadza jednocześnie trzustkę, która jest odpowiedzialna za produkcję insuliny, a to prowadzi do rozwoju cukrzycy. Jeśli uda się zapobiec tym infekcjom – trzustka będzie bezpieczna.

Nieprzypadkowo prace nad szczepionką przeciwko cukrzycy są tak zaawansowane właśnie w Finlandii. To właśnie w tym kraju jest bowiem największy odsetek chorych na cukrzycę typu 1. Co roku jej ofiarą pada 500-600 dzieci – najwięcej na świecie w stosunku do liczby mieszkańców.


W tej sytuacji należy zadać pytanie co z polską szczepionką na cukrzycę, o której opracowaniu informowała jeszcze w 2015 r. Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku?


Wtedy pisano, że jest to sukces na skalę światową i że u części z 30-tu pacjentów, którym ją podano, nastąpiła remisja choroby. Gdańscy naukowcy znaleźli w białych ciałkach krwi komórki, które potrafiły zatrzymać postępujące uszkodzenia trzustki przez układ odpornościowy organizmu.

Czy po raz kolejny okaże się, że coś, co zostało wynalezione w Polsce nagle pojawia się w zupełnie innym kraju i ktoś zupełnie inny zarabia na tym wielkie pieniądze? W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3,5 mln osób, z czego prawdopodobnie aż 1 mln to przypadki niezdiagnozowane.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow