Anglia “wali się” z powodu Brexitu? Tylko czemu firmy z UE do niej uciekają?

By Dział: Gospodarka i Pieniądze W popularnych | 27 lipca 2017

Brexit Boom – wielcy inwestorzy masowo przenoszą swój biznes do Wielkiej Brytanii.

Amazon, BWM i wielki koncern żywnościowy Quorn – to tylko kilka przykładów znanych firm, które właśnie postanowiły inwestować na wielką skalę na rynku brytyjskim – podaje portal Breitbart. W czasie kiedy wściekli eurokraci nazywają Wielką Brytanię “chorym człowiekiem Europy” i wieszczą jej rychły upadek, pieniądze walą do Londynu coraz większym strumieniem.

Amerykański gigant handlowy Amazon otworzył właśnie w brytyjskiej stolicy swoją nową 15-piętrową siedzibę, a jego brytyjski dyrektor Douglas Gurr masowo ściąga tam z całej Anglii i ze świata rzesze najlepszych specjalistów, którzy mają wdrażać na Wyspach nową usługę Prime Video.

“Londyn jest cudownym miejscem do pozyskiwania zdolnych pracowników. Ma wiele uczelni, jest mocny technologicznie i naukowo, a jednocześnie cieszy się doskonałą reputacją. To jest miejsce, w którym czujemy się doskonale” – przyznaje dyrektor Amazon, który stworzył właśnie w Wielkiej Brytanii 5 tys. nowych miejsc pracy, a docelowo planuje ich 24 tys., także w innych miastach.


Jego śladem podążył koncern samochodowy BMW, który długo zastanawiał się, gdzie uruchomić produkcję swojego nowego “Mini E” z napędem elektrycznym – w Niemczech, Holandii, czy w Wielkiej Brytanii. Wybrał swoją montownię w brytyjskim Oksfordzie, którą uznano za bardziej perspektywiczną niż zakłady na terenie UE.

“Oksford jest najlepszą lokalizacją z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej i perspektyw handlowych” – przyznaje rzecznik BMW. Podobnego zdania jest szef Zarządu koncernu spożywczego Quorn, Kevin Brennan, który zapowiada ekspansję na rynku brytyjskim “nawet w przypadku twardej wersji Brexitu”, gdy nie uda się wynegocjować porozumienia handlowego z UE.


Wcześniej pisaliśmy już, że także inwestorzy z Chin pchają się do Wielkiej Brytanii drzwiami i oknami, upatrując w Brexicie doskonałą okazję do wejścia na brytyjski rynek. Czytaj też: Tania żywność, tania odzież. Brexit = wzrost poziomu życia.


Nawet Christian Lindner – wpływowy polityk niemieckiej liberalnej partii FDP, która po najbliższych wyborach może współtworzyć rząd Angeli Merkel przyznał, że “udany Brexit ma zasadnicze znaczenie dla Niemiec”. Wartość rocznego eksportu Niemiec do Wielkiej Brytanii to 86 mld euro, a samych aut Niemcy sprzedają tam rocznie prawie 1 mln.

Na razie więc czarne scenariusze dla Wielkiej Brytanii głoszone w Brukseli, a także przez niektórych ekspertów MFW, czy OECD, nie znajdują żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Wzrost gospodarczy w Anglii jest wyższy niż w takich krajach UE jak Francja czy Włochy, a masowy napływ inwestycji wskazuje, że ludzie biznesu po prostu w te ponure prognozy nie wierzą.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow