Mięsna Apokalipsa! Toksyny zabiły życie w Zatoce Meksykańskiej (FOTO)

Przemysł spożywczy wywołał największą katastrofę ekologiczną w historii USA.

Duża część Zatoki Meksykańskiej zamieniła się w “strefę śmierci” na skutek zalania toksycznymi odpadami przez koncerny spożywcze, głównie Tyson Foods – donosi The Guardian. Życie w Zatoce zostało zabite niemal całkowicie.

Główne źródło skażenia to obornik i nawozy chemiczne, które spłynęły do Zatoki rzekami. Spowodowały one gwałtowne zakwity glonów, które potem rozłożyły się i pozbawiły wodę tlenu. Wymarły krewetki, ryby i morska flora, a zanieczyszczenie dociera już także do brzegów Florydy, gdzie pojawia się cuchnący zielony szlam.

W tym tygodniu Narodowa Administracja Oceanów i Atmosfery USA ma oficjalnie ogłosić powstanie w Zatoce Meksykańskiej gigantycznej “strefy śmierci” o powierzchni ponad 22 tys. km kw. Podobna sytuacja ma miejsce także w rejonie Wielkich Jezior amerykańskich – ostrzega organizacja ekologiczna Mighty.


Tymczasem popyt na mięso w USA rośnie coraz bardziej i przemysł spożywczy gwałtownie zwiększa obroty, nie przejmując się czystością wód i oszpeceniem krajobrazu. “Jest coraz gorzej i gorzej i żadne przepisy nie są w stanie tego powstrzymać” – przyznaje Lucia von Reusner z Mighty.


“Silnie uprzemysłowiony i scentralizowany system farm na całym Środkowym Zachodzie USA zamienił ten obszar w wielkie plantacje soi i kukurydzy używanej do karmienia bydła. Deszcze masowo zmywają nawozy i chemię do rzek.


Według Guardiana, największy spożywczy truciciel środowiska to wspomniany koncern Tyson Foods, produkujący kurczaki, wołowinę i wieprzowinę i zaopatrujący w mięso takie sieci jak McDonald’s czy Walmart.

Co tydzień koncern zabija 35 mln kurcząt i 125 tys. sztuk bydła, potrzebuje 20 tys. km kw upraw kukurydzy i rozrzuca na polach 55 mln ton nawozów rocznie – wynika z danych Agencji Ochrony Środowiska EPA. A to przecież tylko jeden z wielu mięsnych producentów, jest jeszcze równie wielki koncern Smithfield i inne – zauważają autorzy raportu z Mighty.

Cytowana przez dziennik rzeczniczka Tysona nie zgadza się z tymi zarzutami i przypomina, że kukurydza jest także uprawiana na potrzeby produkcji biopaliw i do spożycia przez ludzi. Zapewnia jednak, że “Tyson Foods dąży do ciągłej poprawy sytuacji”.

Tymczasem w innym raporcie z ubiegłego tygodnia Environmental Working Group podaje, że w 2015 r. 7 mln Amerykanów w 48-miu stanach korzystało z wody zanieczyszczonej nadmierną ilością azotanów, które powodują zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory.

Statystyczny Amerykanin zjada rocznie prawie 100 kg mięsa i eksperci przewidują dalszy wzrost tej konsumpcji. Wegetarianie stanowią tylko 3 proc. społeczeństwa. Dodajmy, że przemysł spożywczy generuje też 10 proc. gazów cieplarnianych w USA.

Czytaj także: Straszne odkrycie: nowa gigantyczna plastikowa breja na Pacyfiku! (FOTO).

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow