Koniec kolejek do przeszczepów? Świńskie organy zamiast ludzkich!

By Dział: Nauka i Odkrycia | 11 sierpnia 2017

Największa bariera genetyczna – przełamana.

Uczonym udało się pokonać największą barierę w przeszczepianiu ludziom organów pobranych od świń – donosi The Independent. Za pomocą specjalnego molekularnego instrumentu CRISPR-Cas9 biotechnologiczna kompania brytyjska eGenesis zdołała usunąć ze świńskiego DNA groźny dla człowieka retrowirus Pervs, który dotychczas uniemożliwiał takie przeszczepy.

W ten sposób otwarta została droga do hodowli genetycznie zmodyfikowanych świń z przeznaczeniem na organy dla ludzi. Z punktu widzenia ewolucyjno – genetycznego najlepsze do przeszczepów byłyby wprawdzie organy szympansów, jednak świnie są obecnie lepiej zbadane, nie ma dużych problemów z ich masową hodowlą i kosztują znacznie mniej.

Co więcej – ich organy wewnętrzne mają rozmiary bardzo zbliżone do ludzkich. Istniało jednak zagrożenie, że świńskie komórki będą po przeszczepie odrzucane przez ludzki organizm. W ich strukturze genetycznej aż w 62-ch miejscach występuje bowiem endogeniczny świński retrowirus Pervs. Może on się rozmnażać, zarażać ludzkie tkanki i prowadzić do zgonu, a nawet do epidemii.


To właśnie obecność Pervs była dotychczas główną barierą dla przeszczepów od świń. Teraz udało się ją pokonać modyfikując świński genom. Jednak jak podawało wcześniej pismo “Science”, Pervs to tylko jedna z przeszkód, choć największa. Jest też kwestia świńskich białek, na które organizm ludzki gwałtownie reaguje, odrzucając je.

Zdaniem uczonych, zastosowanie metody CRISPR pozwoli jednak pokonać także ten problem. Niezależnie od trudności genetycznych, wielu naukowców ma natomiast w przypadku przeszczepów od świń obiekcje natury etycznej. Zapewne przeważy jednak w końcu argument, że często może to być jedyna droga do uratowania ludzkiego życia.


Dotychczas niedostateczna liczba organów do przeszczepów była jednym z największych problemów współczesnej medycyny. W biednych krajach działa czarny rynek organów – ludzie, którym brakuje pieniędzy na życie, często zgadzają się je odsprzedać.


Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow