Albańczycy się ruszyli! “Masowy szturm na brytyjskie promy”

By Dział: Społeczeństwo | 12 sierpnia 2017

Teren UE mało ich interesuje. Tylko Wyspy.

Holenderskie władze alarmują: rzesze imigrantów z Albanii usiłują nielegalnie przedostać się na brytyjskie promy odpływające z portów Holandii. Wciągu ostatnich kilku miesięcy w portach Vlissingen, Hoek van Holland, Rotterdam i IJmuiden zatrzymano kilkuset imigrantów z Albanii. Ilu się przemknęło do UK? Trudno ocenić – pisze Daily Express.

Fala imigracji z Albanii przez Holandię do Wielkiej Brytanii nie słabnie ani na chwilę i rośnie znacznie szybciej niż imigracja z innych krajów, która utrzymuje się na względnie stałym poziomie od 2016 r. Jak podaje holenderska gazeta “Volkskrant”, wśród nielegalnych imigrantów, którzy wybrali drogę na Wyspy akurat przez Holandię – Albańczycy stanowią 92 proc.

Teoretycznie schwytani na próbie bezprawnego przekroczenia granicy imigranci powinni zostać pozbawieni prawa pobytu na terenie UE i deportowani w ciągu kilku dni. W praktyce władze Holandii nie przestrzegają tego prawa i nikogo nie deportują.


Albańczycy pozostają i podejmują raz po raz kolejne próby przedostania się na promy. Wcześniej odnotowano też przypadki udawania przez Albańczyków Polaków, żeby łatwiej trafić do Wielkiej Brytanii i budzić mniej podejrzeń.

Mieszkańcy portowych miast skarżą się, że albańscy imigranci zaśmiecają ulice i powodują liczne problemy. “Po prostu zostawiają wszystkie swoje klamoty na brzegu, usiłując prześlizgnąć się do ciężarówek na promach” – przyznaje Ineke Vos z władz Hook of Holland. Policja karze koczujących Albańczyków mandatami, ale ci ich – oczywiście – nie płacą.


Według danych Eurostatu, prawie 25 proc. wniosków azylowych złożonych przez Albańczyków w 2016 r. przypadało właśnie na Wielką Brytanię, gdy tymczasem na Holandię – mniej niż 1 proc. Aby ich powstrzymać holenderskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa rozpoczęło w lipcu br. na terenie Albanii kampanię zniechęcającą do imigracji.


Nietrudno przewidzieć, że jej skutek będzie zerowy. Najwyraźniej Albańczycy – “na chłopski rozum” – postrzegają Wielką Brytanię jako kraj z o wiele lepszymi perspektywami niż resztę Unii Europejskiej i będą nadal starać się tam dostać.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow