USA budują bazę marynarki wojennej na Ukrainie! Histeria w Moskwie

By Dział: Armia i Wojna | 12 sierpnia 2017

“Będą szkolić piechotę morską do ataku na Krym”.

Batalion inżynieryjno – budowlany armii USA Seabees przystąpił do budowy Centrum Operacji Morskich w bazie wojskowej Oczaków na wybrzeżu Ukrainy – donosi Głos Ameryki. Nowa baza wojskowa ma się składać z centrum dowodzenia okrętami, stacji obserwacyjnych, zaplecza logistycznego i zakładów remontowych marynarki wojennej.

Amerykanie na Ukrainie przygotowywali budowę bazy od strony formalnej od kwietnia br. Teraz wbili pierwszą łopatę. Według źródeł rosyjskich, w Oczakowie ma być również szkolona amerykańska i ukraińska piechota morska i mieścić się dowództwo operacji szybkiego reagowania morskiego w regionie Morza Czarnego.

“To prawdziwa prowokacja, która doprowadzi do wzrostu napięcia między Moskwą i Kijowem. Ukraina powinna zająć się przede wszystkim podniesieniem poziomu życia własnych obywateli” – oburza się były ukraiński premier z czasów prezydentury Janukowycza, a obecne rosyjski propagandzista Nikołaj Azarow.


Z kolei rosyjski ekspert wojskowy Wiktor Litowkin ostrzega, że budowa amerykańskiego centrum wojskowego w Oczakowie oznacza, że Stany Zjednoczone “dobierają się do granic Rosji, a przede wszystkim do Krymu, gdzie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska”.

“W tej bazie Pentagon będzie szkolić swoją i ukraińską piechotę morską, szykując atak na Rosję, a przynajmniej w celu stworzenia maksymalnego napięcia w pobliżu jej granic” – ocenia rosyjski ekspert.


Przypomina też, że “kiedyś na Litwie i w Estonii też wszystko zaczęło się od wznoszenia niedużych obiektów wojskowych, budowy dróg i remontu lotnisk, a teraz stacjonuje tam liczny kontyngent NATO, który zagraża bezpieczeństwu Rosji”. W jaki sposób trzy zachodnie bataliony o charakterze obronnym miałyby podbić Rosję ekspert Kremla, oczywiście, jak zwykle nie wyjaśnia.


Porównuje natomiast budowę amerykańskiej bazy na Ukrainie z powstaniem podobnego centrum w Mołdawii, gdzie odbyło się to “nawet wbrew woli prezydenta kraju”. “W odpowiedzi Rosja będzie zwiększać obronę Krymu i możliwości bojowe Floty Czarnomorskiej” – zapowiada Litowkin.

Przypomnijmy, że 9 sierpnia br. Rosja zabroniła żeglugi na Krym przez Cieśninę Kerczeńską jakimkolwiek statkom cywilnym, rybackim i handlowym. Od tej pory Cieśnina ma być dostępna tylko dla rosyjskiej marynarki wojennej i statków budujących most z Rosji na Krym. Władze Ukrainy zamierzają w związku z tym pozwać Moskwę przed Międzynarodowy Trybunał Morski.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow