Turcja wprowadza dżihad do szkół! Usuwa teorię ewolucji

By Dział: Nauka i Odkrycia Polityka Społeczeństwo | 21 września 2017

Islam zamiast nauki.

Tureckie Ministerstwo Edukacji uznało, że Teoria Ewolucji jest niewłaściwa i usunęło ją z podręczników w nowym roku szkolnym. W zamian wprowadzono nauczanie Koranu i “kształcenie w duchu dżihadu” – donosi BBC.

Duża część Turków, przyzwyczajona do w miarę świeckiego nauczania, jest w szoku. “Wprowadzając tzw. wartości dżihadu do systemu edukacji władze próbują prać mózgi naszych małych dzieci. Robią to samo, co już przekształciło Bliski Wschód w krwawą łaźnię” – oburza się Bulent Tezcan z opozycyjnej partii CHP.

Zdaniem wielu tureckich nauczycieli, nowy program jest “seksistowski i anty-naukowy”. Mało kto odważa się jednak o tym głośno mówić, bojąc się oskarżenia o “spiskowanie” i “zdradę”, za co już dziesiątki tysięcy oponentów reżimu prezydenta Recepa Erdogana trafiły do więzień, także wykładowców wyższych uczelni.


Tymczasem rząd oskarża opozycję o uprawianie “czarnej propagandy” wokół nowych zasad nauczania, przed przypadającymi w 2019 r. wyborami. “Jesteśmy dumni z naszego konserwatywno – demokratycznego stanowiska” – podkreśla minister edukacji Ismet Yilmaz.

Zapewnia też, że “dżihad” oznacza w rzeczywistości “miłość do narodu”, chociaż nawet w Słowniku Języka Tureckiego jest on zdefiniowany jako “wojna religijna” i tak również traktują go dżihadyści z Państwa Islamskiego.


“Dżihad jest elementem naszej religii. Naszym obowiązkiem jest nauczanie każdego pojęcia w sposób zasłużony i korygowanie rzeczy, które są źle postrzegane” – mówi minister. Nie widzi też niczego niewłaściwego w nauczaniu o konieczności “kobiecego posłuszeństwa wobec mężczyzn”.


“To część naszej religii. To objawił Allah, a nie ja. Czy ja mam poprawiać Allaha?” – pyta szef Tureckiej Rady Edukacji Alpaslan Durmus. Z kolei usunięcie z podręczników Teorii Ewolucji władze w Ankarze uzasadniają tym, że “tylko niepotrzebnie dezorientuje ona uczniów i jest za trudna”.

Pomimo panującego strachu, na najbliższy weekend zapowiedziano jednak w Turcji aż dwa protesty przeciwko tej “reformie szkolnictwa” i w obronie jego świeckiego charakteru. “Nie pozwolimy, żeby w XXI wieku zabroniono normalnej nauki” – ostrzegają liderzy protestu.

Jednak prezydent Erdogan jest na wszelką krytykę odporny i powtarza, że konieczne jest wychowanie “nowego, pobożnego pokolenia”.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow