Brexit odłożony o dwa lata! May złoży UE “hojną propozycję”

By Dział: Polityka | 22 września 2017

Premier Theresa May zaproponuje Unii Europejskiej opóźnienie Brexitu o dwa lata i wprowadzenie umowy przejściowej między Londynem i Brukselą na ten czas – donosi Daily Express.

Oznacza to, że Wielka Brytania faktycznie opuściłaby Unię Europejską dopiero w 2021 r., a nie w roku 2019, jak wcześniej zakładano. Według dziennika, propozycję tę szefowa brytyjskiego rządu zgłosi w czasie swojego piątkowego przemówienia we Florencji.

Wcześniej w piątek mieli nad tym debatować jej ministrowie – donosi BBC. Według nieoficjalnych przecieków z tej narady, w ramach porozumienia o Brexicie Theresa May ma również złożyć Brukseli “otwartą i hojną” propozycję finansową.

“Pani premier ma nasze poparcie w tej sprawie” – oświadczył po naradzie Sekretarz ds. Pracy i Emerytur David Gauke. Media zauważają jednak, że Sekretarz Spraw Zagranicznych Boris Johnson i kanclerz Philip Hammond, którzy mieli jakoby w tej sprawie przeciwne zdanie, razem opuścili naradę. Krążą spekulacje, że Johnson w najbliższym czasie poda się do dymisji.


Wiadomo natomiast, że brytyjska premier nie zgodzi się na porozumienie z Brukselą, które zakładałoby utrzymanie po Brexicie swobodnego przepływu osób między Wielką Brytanią i UE, a także pozostawienie w mocy szeregu unijnych praw, czego obawiali się najbardziej zagorzali zwolennicy wyjścia kraju z Unii.

Natomiast owa “hojna propozycja Londynu” dla UE ma, zdaniem mediów, wynosić 20 mld euro. Eksperci zauważają, że jest to dość dalekie od oczekiwań Brukseli w wysokości 100 mld euro.


Przemówienie brytyjskiej premier już się rozpoczęło. Na razie zapewniła ona, że po Brexicie Wielka Brytania uszanuje potrzeby Irlandii w zakresie wspólnej granicy i chce pozostać “silnym przyjacielem i partnerem Unii Europejskiej”.


Obserwatorzy podkreślają, że wybór Florencji na miejsce wystąpienia Theresy May nie jest przypadkowy. Miasto to jest bowiem symbolem historycznych więzi handlowych Wielkiej Brytanii z resztą Europy. Przypomnijmy, że czwarta runda negocjacji w sprawie Brexitu rozpoczyna się 25 września br.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow