Arabski uczony: “Kobiety nie mogą kierować autem bo mają tylko ćwierć mózgu” (WIDEO)

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 23 września 2017

Popularny saudyjski duchowny – szejk Saad Al-Hijri wygłosił wykład pod tytułem “Dlaczego kierowanie autem przez kobiety jest złem”. No i zawrzało.

Według tego “myśliciela”, kobiety z natury “mają tylko połowę mózgu, ale kiedy zaprzątają swój słaby umysł zakupami, pozostaje im tylko jedna czwarta” – donosi “Jerusalem Post”. Nawet w skrajnie konserwatywnej Arabii Saudyjskiej teza ta wywołała liczne komentarze oburzonych czytelników.

“Kobieta cię urodziła, wychowała cię, poświęcając swoje bezsenne noce, abyś mógł dorosnąć i głosić teraz, że ma ona tylko połowę mózgu. Takim jak ty powinno się zabronić występowania gdziekolwiek publicznie” – pisze z irytacją jeden z internautów.

“Klnę się na Boga, że tym, który ma tylko ćwierć mózgu – jesteś ty sam i ci, którzy pozwalają ci wygłaszać takie wykłady” – oburza się inny. W wyniku powszechnej krytyki duchowne władze Arabii Saudyjskiej zabroniły więc teraz Al-Hijriemu dalszego pełnienia “posługi duchowej”. Nie zmienia to faktu, że wielu konserwatywnych Arabów całkowicie podziela jego opinie.


Kobietom w tym kraju zabrania się kierowania samochodem, a te które mimo wszystko próbują – są ścigane przez policję i surowo karane. Za złamanie tego zakazu obrończyni praw kobiet Loujain al-Hathloul została w 2015 r. skazana na karę więzienia.


Tamtejszy Wielki Mufti, Abdul Aziz bin-Abdullah al-Sheikh wyjaśnił z ekranu telewizji religijnej, że zakaz kierowania przez kobiety nie zostanie zniesiony ze względu na “troskę o ich własne dobro”. “Mężczyźni słabego ducha i opętani przez kobiety mogą je skrzywdzić, jeśli zobaczą je za kierownicą” – uzasadnia najwyższy saudyjski autorytet duchowny.


Jak na ironię, przedstawiciele Arabii Saudyjskiej zasiadają w Radzie Praw Człowieka ONZ i Komisji Praw Kobiet ONZ, co tylko pokazuje ile są warte te międzynarodowe gremia. W samej Arabii Saudyjskiej również powołano rządową Radę Kobiet. Zasiadają w niej sami mężczyźni. Zobacz: Coś nie pasuje? Oto pierwsze posiedzenie Rady Kobiet w Arabii Saudyjskiej (FOTO).

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow