Niewiarygodne, jak błędnie ludzie widzą kolory! Sprawdź czy ty też i dlaczego

By Dział: Ciekawostki Nauka i Odkrycia W popularnych | 22 czerwca 2016

Ciekawy eksperyment przeprowadziła szkocka firma okulistyczna Optical Express wspólnie z Atomik Research. Potwierdza on, że rozpoznawanie kolorów przez ludzi wcale nie jest jednoznaczne i często ostro różnimy się w nazywaniu tych samych kolorów. Najlepsze zostawiamy jednak na sam koniec.

Badanie przeprowadzono na 1000 osób, których najpierw zapytano, czy pokazany poniżej kwadrat jest bardziej zielony czy niebieski.

kwadrat1


64 proc. badanych wybrało kolor zielony, a 32 proc. niebieski. Kiedy jednak pokazano im kolejny obrazek, na którym ten sam kwadrat jest otoczony przez dwa inne – zdecydowanie niebieskie – wielu badanych natychmiast zmieniło swoją odpowiedź – teraz aż 90 proc. z nich wybrało odpowiedź: zielony.

I mieli rację, gdyż w palecie podstawowych barw RGB kolor ten ma w sobie 122 zielonego, 116 niebieskiego i 0 czerwonego. Eksperyment ten, zdaniem okulistów, potwierdza po raz kolejny, że interpretacje wzrokowe poszczególnych ludzi, a nawet tych samych ludzi w różnych okolicznościach, mogą się ostro różnić.


kwadrat2


Co prawda na poziomie fizyki i chemii proces widzenia u wszystkich przebiega jednakowo – światło wpada do oka, uderza w siatkówkę, czyli wrażliwą tkankę w tylnej części oka i jest następnie przekształcane w sygnał elektryczny, który przemieszcza się wzdłuż nerwu wzrokowego do kory mózgowej.

Tam jednak następują różnice – mózg dokonuje bowiem własnej interpretacji tego sygnału opierając się także na porównaniu z otaczającymi odcieniami i to właśnie dlatego w drugim przypadku tak wielu badanych zmieniło swoje zdanie.

Okazuje się też, że na “niepewność koloru” olbrzymi wpływ ma także język. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że przy jego pomocy odruchowo interpretujemy to, co widzimy. Na przykład odcień niebiesko-zielony, czyli cyjan jest tak nazywany tylko przez 7 proc. badanych. W Anglii większość ludzi nazywa go turkusowym (58 proc.), niebieskozielonym (teal – 20 proc.) lub morskim (10 proc.).

W Polsce mielibyśmy jeszcze do wyboru bławatkowy, błękitny, chabrowy, indygo, kobaltowy, lazurowy, modrawy, modry, niebieskawy, niebieski, szafirowy, błękitnawy, butelkowy, seledynowy, szmaragdowy, zielony i malachitowy. Wikipedia nazywa co najmniej 73 odcienie niebieskiego i 56 odcieni zielonego.

Często kolory błędnie definiują nawet firmy znanych marek, jak choćby producent biżuterii Tiffany, który jeden z kolor swoich wyrobów nazwał Tiffany Blue, kiedy aż 58 proc. ludzi słusznie uważa go za zielony, gdyż jest w nim 216 zielonego, 208 niebieskiego i 129 czerwonego. Jednak im dłużej powtarzać błędną nazwę, tym więcej ludzi tak właśnie będzie ten kolor nazywać.

Niezależnie od tego wiele osób może być też dotkniętych tzw. “ślepotą barw”, częściowym daltonizmem i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Powinno to być badane już w szkole podstawowej, gdyż oprócz drobnych niedogodności, może to potem powodować w życiu także kłopoty zawodowe, a czasem nawet być niebezpieczne.

A na dowód tego jak zdumiewające figle może płatać nam nasze oko jest ubiegłoroczny spór o sukienkę firmy Roman Originals, który przybrał wręcz rozmiary globalne i podzielił ludzkość na dwa równe obozy. Pierwszy z nich wyraźnie widzi tu kolory złoty i biały, drugi – niebieski i czarny, przy czym obie strony nie mogą pojąć jak “ci drudzy” mogą widzieć tak jak widzą.

Najzabawniejsze jednak, że czasem ci sami ludzie, na tym samym zdjęciu i tym samym monitorze rano widzieli sukienkę w jednych barwach, a wieczorem już w innych. Odpowiedzialne jest za to zjawisko zwane dostosowaniem barwnym, wynikające z odruchowego podstawiania przez mózg kolorów wyćwiczonych w różnych sytuacjach.

sukienka_kolory

W tym sporze o kolory wypowiedzieli się nawet Taylor Swift, Kim Kardashian i Justin Bieber oraz kilku profesorów medycyny i biologii. A jaka jest poprawna odpowiedź, zgodna z paletą kolorów? Ta suknia jest w kolorach niebieskim i czarnym. Przykro nam, jeśli widzisz inaczej, ale na szczęście nie tylko ty…

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow