Misja specjalna: pobrać mocz w czasie audiencji u prezydenta

By Dział: Ciekawostki | 22 czerwca 2016

O kuriozalnym zdarzeniu w Rzymie donosi włoska agencja ANSA. W rolach głównych: prezydent Włoch Sergio Mattarella i medalistka olimpijska z tego kraju Elisa Rigaudo.

W środę w Pałacu Kwirynalskim – siedzibie głowy państwa – odbywało się uroczyste spotkanie prezydenta z włoskimi sportowcami, którym przekazywał on flagi olimpijskie przed tegorocznymi igrzyskami w Brazylii.

Ceremonię nieoczekiwanie zakłóciło kilka osób, które usiłowały wejść na salę, aby pilnie spotkać się z lekkoatletką Elisą Riguado, wielokrotną mistrzynią Włoch w chodzie na 20 km, zdobywczynią brązowych medali na Olimpiadzie w Pekinie i Mistrzostwach Europy.

Początkowo intruzi nie chcieli wyjaśnić ochronie o co im konkretnie chodzi, ale w końcu przedstawili się jako przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF, a jako powód swojego przybycia podali konieczność pilnego pobrania moczu od sportsmenki w celu przeprowadzenia testów antydopingowych.


Ten ważny powód nie przekonał jednak ochrony włoskiego prezydenta, która nie wpuściła działaczy na spotkanie. W końcu ogłosili oni, że pobiorą mocz 36-letniej lekkoatletki w innym czasie, ale nie uprzedzili kiedy.

Przypomnijmy, że takie wyrywkowe kontrole antydopingowe – choć niekoniecznie w obecności prezydenta – są dość częstą praktyką. Czołowi sportowcy muszą wcześniej uprzedzać pracowników IAAF gdzie się będą znajdować i zapewnić pobranie bez przeszkód moczu.

Chodzi o efekt zaskoczenia, aby dany sportowiec nie był pewien kiedy dokładnie nastąpi kontrola. Tym razem efekt zaskoczenia był z pewnością wyjątkowo duży.


Przypomnijmy, że we wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski poparł decyzję IAAF aby wykluczyć rosyjskich lekkoatletów z tegorocznych igrzysk w Rio de Janeiro jeśli nie poddadzą się oni badaniom antydopingowym w laboratoriach poza Rosją.

Tymczasem w samej Brazylii wybuchł przed igrzyskami skandal kiedy wojsko zastrzeliło maskotkę brazylijskiej drużyny – jaguara, tuż po tym jak przyprowadzono go na ceremonię przekazania znicza olimpijskiego w Manaus.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow