Na naszych oczach kraj Europy staje się pustynią! “Susza ekstremalna”

By Dział: Katastrofy | 6 października 2017

Potworna susza ogarnęła 99 proc. terytorium. Prognozy mówią, że będzie jeszcze gorzej.

Kiedy na wiosnę br. pisaliśmy o tym, że tegoroczne suche lato będzie dla Europy katastrofą, eksperci obawiali się przede wszystkim o Bałkany. Tymczasem pomimo, że nadeszła jesień, susza zaatakowała ponownie i to w zupełnie innym miejscu.

Na 99 proc. terytorium Portugalii utrzymuje się mordercza susza. Nigdy w naszej historii czegoś takiego nie było – biją na alarm portugalscy meteorolodzy z Instytutu Morza i Atmosfery. Według danych z przełomu września i października, ponad 80 proc. powierzchni kraju to strefa “ostrej suszy”, a 7,4 proc. – “suszy ekstremalnej”. Pozostały skrawek terytorium to “susza umiarkowana”.

Od tygodnia nie ustępują upały od 32 do 36 stopni Celsjusza. Od kwietnia nie padało niemal wcale i nie pada nadal. Poziom rzek i jezior spadł o 80 proc. do poziomu najniższego od prawie 30-tu lat. Najgorsza sytuacja jest na rzece Sado, która dotychczas zasilała rolniczy region Alentejo. Teraz tamtejsze plantacje zamierają, a teren pustoszą pożary.


“To spowoduje podwyżkę cen żywności. Brakuje paszy, rolnicy ograniczają uprawy” – przyznaje przedsiębiorca rolny ze wschodu kraju, Antonio Lalanda. Ale to nie jedyny problem spowodowany suszą. Równie katastrofalne skutki może mieć spadek produkcji energii elektrycznej – 25 proc. prądu produkują bowiem w Portugalii elektrownie wodne.


Tegoroczne pożary pochłonęły też 215 tys. ha lasów, ponad 2 razy więcej niż średniorocznie. W największym z nich – w czerwcu w centralnym regionie Pedrogao Grande zginęły 64 osoby. Niestety, prognozy nie są pomyślne – zdaniem synoptyków, susza może nasilić się jeszcze bardziej.


Tymczasem Komisja Europejska podała, że z powodu tegorocznej suszy i pożarów produkcja win w Europie będzie rekordowo niska – we Włoszech i Chorwacji spadnie nawet o ponad 20 proc.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow