Polskie lwy w ukraińskim pudle. Żeby nie ryczały o polskości Lwowa? (FOTO)

By Dział: Historia Społeczeństwo | 9 października 2017

Taka to “cmentarna przyjaźń” polsko – ukraińska.

Kamienne figury lwów – historyczny symbol polskiego cmentarza Orląt we Lwowie – już drugi rok nie mogą ujrzeć światła dziennego po tym jak ukraińskie władze miasta zapakowały je do drewnianych pudeł, żeby nikt ich nie oglądał – donosi TVP Rzeszów.

Rada Obwodowa Lwowa i mer tego miasta Andrij Sadowyj nakazali założenie pudeł na dwa lwy w styczniu 2016 r. po tym jak miejscowa ukraińska partia nacjonalistyczna “Swoboda” uznała, że “obrażają one uczucia narodowe Ukraińców i symbolizują okupację ziem ukraińskich”.

Władze Lwowa zleciły też “zbadanie legalności” tych rzeźb, które strzegły wejścia na cmentarz od południa od 1934 r., stanowiąc integralną część Pomnika Chwały upamiętniającego pochowanych tu Polaków poległych w walkach o Lwów w latach 1918-1919.


Przypomnijmy, że kamienne lwy trzymają tablice z herbem Polski i herbem Lwowa. Na jednej widnieje napis “Zawsze wierny”, na drugiej – “Tobie, Polsko”. W 1971 r. władze sowieckie zdewastowały czołgami kolumnadę i rozjechały groby. Lwy udało się jednak ocalić – błąkały się po Lwowie, aż w końcu wylądowały na przedmieściach.


Przetrwały tam do grudnia 2015 r., kiedy to po 44 latach – za zgodą miejskiej konserwator zabytków – ponownie wróciły na swoje miejsce na odrestaurowany przez polską firmę cmentarz. Ministerstwo Kultury RP miało poddać rzeźby renowacji.


Lwowianie i turyści niedługo mogli je jednak podziwiać. Po upływie zaledwie miesiąca – w wyniku histerii rozpętanej przez ukraińskich nacjonalistów – władze Lwowa opakowały je w pudła do czasu “zbadania, czy posągi umieszczono tam legalnie i czy nie mają one antyukraińskiego charakteru”.

I tak kamienne lwy przypominające o polskości Lwowa i męczeństwie jego obrońców tkwią w tych pudłach do dziś, stając się swoistym symbolem hańby i niedojrzałości emocjonalnej ukraińskich władz.

Ukraińscy urzędnicy nie chcą o tym rozmawiać. Ale nie od dziś wiadomo, że najchętniej całą niewygodną dla nich prawdę i spuściznę historyczną zapakowaliby oni do drewnianych pudeł.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow