Arrivederci, Brukselo! Co trzeci Włoch chce wyjścia z UE i strefy euro

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 10 października 2017

A co sądzą o przyjmowaniu imigrantów?

To kubeł zimnej wody na głowy coraz mniej licznych euroentuzjastów. Co trzeci Włoch chce wyjścia swojego kraju z Unii Europejskiej, a ze strefy euro jeszcze więcej – 36 proc. – wynika z cytowanego przez “Il Giornale” sondażu Laboratorium Analiz Politycznych Uniwersytetu w Sienie i Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zdaniem obserwatorów, sondaż wyniki te pokazują rosnącą nieufność wobec UE i tzw. europejskiej integracji, która w rzeczywistości oznacza dyktat skostniałych urzędników z Brukseli. Za opuszczeniem Unii są, oczywiście, przede wszystkim zwolennicy eurosceptycznego Ruchu Pięciu Gwiazd oraz partii prawicowych.

Zasadniczo zmieniła się też opinia Włochów o tym, co jest największym problemem ich kraju. Jeszcze 4 lata temu wskazywali na zbyt niski eksport i niedostateczną obronę włoskich interesów za granicą. Dziś nie mają wątpliwości – największy problem to niekontrolowany napływ imigrantów.


Ochotę na dalsze wyciąganie tzw. uchodźców z morza i przyjmowanie ich do Włoch ma już tylko 29 proc. badanych. Za to aż 40 proc. chce aby rząd zdecydowanie ich odsyłał, nawet gdyby potem mieli być źle traktowani w swoich rodzinnych krajach.

Co więcej, aż 34 proc. Włochów opowiedziało się za wysłaniem włoskich wojsk do Libii, aby ukrócić napływ imigrantów z libijskiego wybrzeża, nawet gdyby miało się to wiązać z ofiarami wśród żołnierzy.


Jedna tylko rzecz nie zmieniła się w świadomości Włochów przez te 4 lata – ocena ich pozycji na arenie międzynarodowej. Nadal aż 82 proc. uważa, że ich kraj się w ogóle się nie liczy albo ma bardzo niewielki wpływ na politykę światową.


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow