Jak oświetlić małe mieszkanie by je powiększyć?

Superdomowo - poradnik oświetlenia

Każdy z nas marzy o swoim idealnym gniazdku, robimy wszystko, by w swoich czterech kątach czuć się dobrze. Nie na wszystko mamy jednak wpływ. O ile wystrój bardzo łatwo zmienić, o tyle powierzchnia mieszkania to rzecz, na którą często nie ma się wpływu. Są jednak sposoby na to, by oszukać małą przestrzeń.
Przedstawiamy zatem kilka wnętrzarskich trików. Za ich pomocą małe wnętrze nabierze nowego wyrazu i będzie sprawiało wrażenie dużo większego i przestronniejszego.

Kolor ścian ma znaczenie

To jeden z ważniejszych czynników w małym mieszkaniu. Jeśli chcesz, by Twoja przestrzeń Cię nie przytłoczyła, postaw na jasne barwy. Czas polubić biel, możesz połączyć ją z rozbielonymi pastelami lub z drewnem w jasnych odcieniach. Oświetlenie jasnych przestrzeni jest dużo łatwiejsze i efektywniejsze. Biel lepiej odbija światło, optycznie powiększając oświetlaną przestrzeń. W małych przestrzeniach dobrze sprawdzają się również wszelkie lakierowania, które także dobrze odbiją promienie świetlne.

Oświetl sufit najmocniej jak się da

Małe powierzchnie nie lubią długich, wiszących lamp ze światłem skierowanym ku podłodze. To optycznie obniża wnętrze i sprawia, że część pokoju może zostać niedoświetlona. To z kolei prowadzi do tego, że pomieszczenie wygląda na jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości.

W takich sytuacjach warto wybrać sufitowe lampy kierujące światło do góry. Promienie odbiją się od jasnego sufitu i rozproszą równomiernie po całym pomieszczeniu. Jasne wnętrze, to duże wnętrze – a przecież właśnie takiego efektu oczekujemy.

Doskonałym wyborem do takiego wnętrza jest model Astoria, Eve lub elegancki plafon Art Deco. Jego klosz z transparentnego szkła nie zatrzyma światła, a dodatkowo ciekawie rozproszy je w wielu kierunkach.

Ciekawym rozwiązaniem może być także zastosowanie lamp z mobilnymi źródłami światła. Dzięki temu promienie można skierować dokładnie w tym kierunku, który chcemy oświetlić. Tutaj odpowiedni byłby model Alliot Maytoni lub Irving Maytoni, który dzięki kloszowi z przezroczystego szkła daje równomiernie rozproszone światło.

Poradnik superdomowo.

https://superdomowo.pl/

Postaw na minimalizm – nie zagracaj przestrzeni

Pamiętaj o tym, że małe przestrzenie bardzo łatwo jest przytłoczyć. Unikaj przepychu, wyszukanych, masywnych form. Postaw na prostotę i minimalizm. Wybieraj lampy ze szkła, nowoczesne kształty i jasne barwy. Sprawdź kilka modeli z naszej oferty, idealnie pasujących do małych wnętrz, może któryś wpadnie Ci w oko: Lampa sufitowa Ascoli, lampa sufitowa Arezzo, Emily srebrna, kinkiet Welles Maytoni, Altea Maytoni.

Wyrównaj proporcje oświetlając dłuższe ściany

Czy wiesz, że światło potrafi czarować? Poszerzy, podniesie lub wydłuży Twoją przestrzeń, wszystko według Twoich potrzeb.

Długi i wąski pokój możesz poszerzyć oświetlając dłuższe ściany. Doskonale sprawdzi się tutaj kinkiet z wysięgnikiem Astro Lighting lub Kymi. Oświetl całą ścianę lub stwórz pionowe snopy światła, a wnętrze stanie się szersze.

Niski pokój podniesiesz dobrze doświetlając sufit, a naprawdę małą przestrzeń powiększysz dzięki oświetleniu punktowemu. Skieruj światło na półkę z książkami, oświetl wnękę lub podświetl fotografie wiszące na ścianie. To nada pomieszczeniu głębi i sprawi, że będzie się ono wydawało bardziej przestronne. Do takiego efektu warto wybrać kinkiet z możliwością nakierowania źródła światła w konkretnym kierunku, np. Joel Astro Lighting lub mały kinkiet Astro Lighting. Do podświetlania dzieł sztuki czy fotografii odpowiednie też są modele, takie jak Dayton lub Padova.

Lampa podłogowa – dodatek i oświetlenie w jednym

To bardzo stylowy i elegancki dodatek, który sprawia, że wnętrze nabiera ciekawego wyrazu. Wbrew pozorom, wcale nie trzeba z niego rezygnować w małej przestrzeni. Wystarczy trzymać się pewnych reguł. Lampa podłogowa powinna zostać umieszczona w rogu pomieszczenia. Dzięki temu lampa będzie oświetlała dużą przestrzeń. Ustawiona w pobliżu kanapy czy fotela niepotrzebnie będzie dzieliła pokój. Poza tym, należy unikać lamp z ciemnymi, masywnymi abażurami. Wybierz nowoczesny model o lekkiej formie, a Twoja przestrzeń nie zostanie przytłoczona. Co powiesz na model Venti lub Tripod? Według nas sprawdzą się idealnie.

Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie lampy ściennej Willow, która łączy w sobie cechy lampy podłogowej oraz kinkietu. W małych przestrzeniach sprawdza się idealnie, ponieważ nie zajmuje miejsca na podłodze, pozostawiając więcej, tak potrzebnej w tym przypadku, wolnej przestrzeni.

Trzymaj się jednej myśli

Nie ma co ukrywać, urządzanie małej przestrzeni wcale nie należy do najłatwiejszych. Granica między elegancją a przepychem jest bardzo cienka. Najprostszym sposobem na otrzymanie stylowego wnętrza jest trzymanie się jednej myśli przewodniej. W małych pomieszczeniach nie ma miejsca na testowanie nietypowych połączeń. Postaw na sprawdzone zestawy i spójną stylistykę, a Twoje wnętrze z pewnością będzie zachwycać.