Oświetlenie ogrodu staje się coraz bardziej powszechne. Dzisiaj dbamy już nie tylko o to, by dopracowane w każdym calu było wnętrze domu, równie ważny jest teren wokół niego. Odpowiednio dobrane rośliny, architektura ogrodowa, dekoracje. Wśród tych wszystkich elementów nie może zabraknąć także odpowiedniego oświetlenia. Jak je zaplanować i jak dobrać wszystkie elementy, aby miało to sens? Dzisiaj kilka praktycznych wskazówek.
Wczesne planowane oświetlenia w ogrodzie
Jak w każdej pracy, najważniejszy jest odpowiedni plan. Owszem, wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale do tego planu zabiera się zbyt późno. Najpierw projektuje ogród, zajmuje się nasadzaniem roślin, podlewaniem trawnika, a na koniec zostawia oświetlenie. To podstawowy błąd, którego należy unikać!!!
Lampy do ogrodu powinny zostać zaprojektowane razem z całym ogrodem, podczas doboru roślin i innych elementów. Wyobraź sobie, że masz już wymarzony ogród, kwitnące rośliny i zielony trawnik, a teraz chcesz zabrać się za oświetlenie. Jeśli nie zdecydujesz się na lampy solarne, konieczne będzie przekopanie instalacji… wyobrażasz sobie teraz swój zadbany trawnik?
Warto więc pamiętać, że nawet jeśli wybór konkretnych lamp chce się zostawić na później, warto już na początku projektowania ogrodu mieć rozciągniętą instalację, do której łatwo będzie można się podpiąć. To jest wyjście awaryjne, a jakie jest rozwiązanie idealne?
Dokładny projekt lamp już na początku
Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie niepotrzebnej pracy, od razu zaprojektuj całe oświetlenie ogrodowe, razem z wybranymi oprawami. Niech to będzie jedna, wspólna aranżacja razem z roślinami. W końcu one także zasługują na odpowiednie doświetlenie. Pełen projekt ogrodu pozwoli Ci na rozmieszczenie światła nie tylko na alejkach czy na tarasie, ale także na umieszczenie punktowych reflektorów, które doświetlą bardziej okazałe rośliny.
We wstępnym projekcie może powstać tylko zarys oświetlenia, jednak przed zakupami pamiętaj, że musisz wszystko dokładnie zmierzyć. Ilość punktów światła, długość przewodów, ilość potrzebnych kontaktów… to wszystko ma znaczenie. Lepiej przygotować taką listę jeszcze przed rozpoczęciem zakupów, żeby później nie musieć zabierać się za nie kilka razy.
Wskazówki techniczne do wykonania instalacji oświetleniowej
Poprawnie wykonana instalacja ogrodowa powinna być zasilana poprzez oddzielny obwód instalacji domowej. Dla bezpieczeństwa należy ją także wyposażyć we włącznik nadmiarowo-prądowy i różnicowo-prądowy. Warto zastanowić się także nad aparatem, który automatycznie będzie uruchamiał i wyłączał oświetlenie ogrodowe.
Pamiętaj też o tym, że jeśli w ogrodzie chcesz mieć kilka osobnych obwodów lamp, każdy z nich powinien zostać wyodrębniony z głównego obwodu.
Zastanów się, czy chcesz oświetlić ogród napięciem 12V, 24V, czy 230V. Od tego także zależy sposób montażu.
Obniżone napięcie wykorzystywane jest w ogrodzie z uwagi na bezpieczeństwo, jednak takie rozwiązanie nie zawsze sprawdza się w większych ogrodach z rozbudowanym systemem oświetleniowym. Napięcie 230V to z kolei potrzeba głębszego wkopania instalacji i większej rozwagi. Plusem jest to, że taką instalację można w przyszłości wykorzystać do podłączenia sprzętu ogrodowego, na przykład kosiarki.
Wybór oświetlenia i lamp ogrodowych
Kiedy instalacja jest już gotowa, można przejść do wyboru konkretnych lamp. Tutaj należy pamiętać o tym, że lampy muszą być dostosowane do użytku zewnętrznego. Ich klasa szczelności powinna wskazywać na wodoodporność lub przynajmniej bryzgoszczelność (powinny być chronione przed kroplami deszczu). Jakie lampy wybrać? Wszystko zależy od ogrodu.
Jeśli zależy Ci na klasycznej, sielskiej atmosferze, wybierz lampy stylizowane na dawne latarnie i lampiony. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo słupków ogrodowych w tym stylu, które możesz uzupełnić zewnętrznymi kinkietami elewacyjnymi.
Jeżeli marzy Ci się styl nowoczesny, postaw na proste formy. Tutaj również znajdziesz ciekawe słupki ogrodowe, ale także mnóstwo innych, ciekawych rozwiązań, takich jak oczka do montażu w alejkach ogrodowych lub w trawniku – konstrukcja takich oczek pozwala na bezpieczne koszenie trawy bez ryzyka uszkodzenia lampy. Długie listwy led, które możesz umieścić wzdłuż chodnika, dekoracyjne lampiony, girlandy, a także niewielkie reflektory do umieszczenia w podłożu, za pomocą których możesz doświetlić dekoracyjny krzew, drzewo lub ogrodową figurę.
O czym warto pamiętać oświetlając ogród?
Ogród powinien być elegancki i subtelny. Nie wybieraj zbyt mocnego oświetlenia na całą jego przestrzeń. Mocniejsze lampy wybierz na podjazd i przed drzwi wejściowe. Delikatniejsze zamontuj za domem, gdzie chcesz wieczorem zrelaksować się wyciszając na łonie natury.
Pamiętaj też, że do ogrodu nie musisz wybierać tylko jednego koloru światła. Spokojnie możesz je mieszać według potrzeb. Cieplejsze światło zamontuj na tarasie lub w altanie, chłodniejsze wybierz przed garażem.
Tak przygotowane oświetlenie na pewno będzie prezentowało się elegancko i sprawdzi się w każdej sytuacji.