Kolorowe krzesła w jadalni – blat do kuchni – co jest w modzie?

krzesła do jadalni

Obecnie moda jest łaskawa dla osób lubiących kolory. Można wybierać intensywne. Modna jest i wielobarwność. Dotyczy to także wyboru mebli. Kiedy więc potrzebne są krzesła, by móc usiąść przy stole, można pozwolić sobie na dużą fantazję.

Moda na kolorowe akcenty we wnętrzach

W nowoczesnych aranżacjach z reguły dominują neutralne kolory. Jadalnia czy kącik ze stołem w salonie to obszar, gdzie dominują szarości, beże lub biel. Modnym rozwiązaniem ostatnio jest dodawanie takim wnętrzom barwnych akcentów. W tej roli znakomicie sprawdzą się kolorowe krzesła przy stole. Można wybrać niebieskie, zielone, żółte, różowe czy jakie tylko się chce.

Są różne możliwe kombinacje kolorystyczne i warto je wykorzystać, by było ciekawiej. Jeśli krzeseł jest sześć, to połowa może być w kolorze neutralnym, a połowa np. niebieska. Można też wybrać krzesła do jadalni w różnych kolorach wyrazistych. Obok dwóch żółtych mogą stanąć dwa niebieskie. Pozostałe krzesła mogą być w kolorze neutralnym. Można zdecydować się też np. na trzy pojedyncze sztuki krzeseł w różnych kolorach i trzy białe.

Co się zyskuje dzięki kolorowym krzesłom?

Korzyści z wyboru kolorowych mebli jest sporo. Zyskiem jest, że jadalnia staje się weselsza i bardziej sympatyczna. Wybierając kolorowe krzesła, można przypilnować, aby każdy w domu miał swoje w ulubionym kolorze. Otaczanie się ulubionymi kolorami ma działanie wzmacniające. Jest więc kolejna korzyść. Takie krzesła do jadalni to także możliwość uczynienia jej bardziej atrakcyjną. Wielu osobom spodoba się, że dają możliwość bawienia się modą dotyczącą aranżacji wnętrz. Można tworzyć różne kombinacje kolorystyczne.

Wstawienie kilku kolorowych krzeseł do jadalni to prosty i niezbyt drogi sposób na jej odmianę. Jadalnia wypięknieje i stanie się modniejsza. Ludzie, którzy z niej korzystają, będą mieć lepsze samopoczucie. By jednak to podkreślić, warto zadbać o dobre oświetlenie jadalni. Bez niego kolory mogą wydawać się mniej atrakcyjne i „bez duszy”.

Blat w kuchni – jaki wybrać?

Kuchnia to miejsce, gdzie chcemy odnaleźć spokój, ale jednocześnie czuć się dobrze podczas wykonywania codziennych czynności. Niejedna osoba marzy o pięknej a zarazem funkcjonalnej kuchni, która ułatwi nam poszczególne zadania. Kuchnia to wizytówka niejednego domu. Piękne meble, jednak to najwięcej oczu skierowanych jest właśnie na blat.

Miejsce to powinno być piękne, odporne na uszkodzenia, ale równocześnie funkcjonalne, praktyczne. W połączeniu z meblami powinien tworzyć spójną całość, która pozwoli nam być pozytywnie nastawionym do otrzymanego efektu. Blat w kuchni to strefa robocza, gdzie jedną z ważniejszych cech oczywiście jest wytrzymałość, odporność na zarysowania uszkodzenia, a także plamy. Nieraz przecież coś się wylało, coś przypaliło. Codzienne życie wcale nie bywa łatwe, a blat musi znieść wiele nieprzyjemnych sytuacji. Co wybrać, by za kilka lat wciąż cieszył nas jego wygląd? By nie uległ zniszczeniu? Rozwiązań na rynku jest wiele, jednak które będzie dla nas najkorzystniejsze?

Blat w kuchni – zanim podejmiesz decyzję

Zanim zdecydujemy się na wybór warto przeanalizować kilka czynników. W pierwszej kolejności oczywiście wygląd. Styl kuchni w tym momencie ma ogromne znaczenie, dobrze dobrany kolor to największy sukces, który będzie cieszył niejedno oko. Wiele osób zachowuje stałą kolejność jak wybór szafek, kolor ścian i podłogi, odpowiedni sprzęt, a blat zostaje na koniec. Czy to dobre rozwiązanie? Zależy dla kogo. Kolejny bardzo ważny czynnik to oczywiście częstotliwość użytkowania. Kuchnia to miejsce gdzie wszyscy domownicy spędzają chociaż kilka minut dziennie. Z tego też powodu podczas naszego wyboru powinniśmy zastanowić się nad wysoką wytrzymałością na wiele negatywnych czynników. Materiał powinien być twardy i odporny na uszkodzenia, jednak jest to opcja dla dużej rodziny, słabsze materiały najczęściej wybierają osoby, które mieszkają w pojedynkę, ewentualnie dwie, gdzie nie powstaje ryzyko zbyt częstego użytkowania.

Ostatni element to oczywiście domowy budżet. O wielu kwestiach decyduje nic innego jak zasobność naszego portfela. Nieraz podejmowaliśmy decyzję, a gdy zapoznawaliśmy się z pełnym kosztorysem czar pryskał i zrezygnowaliśmy z odrobiny luksusu. Tak, w taki sposób postępuje wielu przeciętnych obywateli świata. Chcieć a móc to dwa odrębne tematy. Jednak nie ma co się martić, obecnie rynek oferuje kilka wariantów, tych droższych i tych tańszych. Różnica pomiędzy nimi wcale nie bywa tak ogromna, różnią się one od siebie materiałem, fakturą a także materiałem, z którego zostały wykonane.
Warto zapoznać się z kilkoma rodzajami, które pozwolą nam dokonać odpowiedniego wyboru.

Płyta laminowana zamiast blatu drewnianego

Płyta to najczęściej wybierany materiał, obecnie jest to czas jej drugiej młodości. Jakość ich wcale nie bywa tak zła, jak niektóre osoby oceniają. Na przestrzeni lat zyskały one na wielu czynnikach, obecnie mogą spokojnie być brane podczas zakupu. Czy wiesz w jaki sposób są wykonywane? Najprościej wyjaśniając z niepalnej płyty wiórowe, która pokrywana jest warstwą laminatu w dowolnym kolorze, nie musi to jednak być jednolita barwa, ale także imitacja kamieni, drewna i innych. Blaty laminowane z górnej półki są odporne na wiele uszkodzeń, w tym zarysowania, uderzenia, ścieranie a także wysoką temperaturę. Niegroźne mu są plamy, czy inne zaskakujące nas czynniki. Modele te najczęściej zaokrąglane są na końcach lub pozostawiane proste. Połączenie kilku elementów daje spójną całość. Do blatu z powodzeniem można dobrać blat stołu, który w komplecie będzie bardzo dobrze się prezentował.

Kompozyt – materiał na blat kuchenny?

Rozwiązanie godne uwagi, wersja solidna oraz trwała. Wyjaśniając czym właściwie jest ten cały kompozyt, to nic innego jak połączenie ⅔ minerałów naturalnych wymieszana z ⅓ żywicy akrylowej i pigmentem. Blat najczęściej wykonywany jest z płyty MDF, pokrywane są one cieniutką warstwą kompozytu. Kompozyt, to materiał, który jest plastyczny, dobrze się kształtuje. Materiał ten świetnie dopasowuje się do każdej kuchni, ogromny wybór kolorów daje możliwość dobrania materiału w dowolnej kolorystyce. Blaty kompozytowe charakteryzują się wysoką trwałością, są nietoksyczne, odporne na promieniowanie słońca, a także wilgoć wysoką temperaturę, mechaniczne uszkodzenia. Ogromną wadą jest oczywiście wysoka cena.

Kamień naturalny – kamienny blat

Kamień to kolejny element, pewien luksus, który towarzyszy wielu osobom. Piękny, lecz niestety bardzo drogi, jednak trwały odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wybór jest ogromny, dodatkowo nadaje swój niepowtarzalny charakter. Powyższe blaty wykonywane są na zamówienie, najczęściej wykorzystuje się granit, marmur a także trawertyn. Warto jednak zwrócić uwagę, że każdy z tych kamieni jest inny, posiada odmienne właściwości.

Stal – czy da się to wykorzystać?

Uzupełnieniem powyższych oczywiście jest stal. Nowoczesna kuchnia nie może obyć się bez tego modelu. Elegancja to główna zaleta, jednak największą wadą jest obowiązek wycierania mokrych plam do sucha.

Szkło – z jakiego materiały wybrać blat?

Innowacja na rynku. Najczęściej wykorzystywane jest szkło hartowane, powierzchnia jest odporna na uszkodzenia i co ważne nie ulega stłuczeniu. Jednym z rozwiązań jest oczywiście klejenie dwóch tafli ze sobą, a pomiędzy nimi folia. Pozwala to zachować pełne bezpieczeństwo osoby użytkującej. W razie pęknięcia chroni nas przed rozsypaniem i pokaleczeniem się. Produkt jest dość drogi, lecz warty swojej ceny.

Drewno na blat w kuchni

Tradycyjny materiał, który sprawdzi się w każdej kuchni. Posiada szereg zalet estetycznych, jednak jest kapryśne. Często ulega zarysowaniom, zaplamienia, a co ważne należy uważać na wysoką temperaturę, gdyż ulega zniszczeniu.

Wiele możliwości, wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Cena i właściwości na pewno będą miały ogromny wpływ na wybór.