Łóżko dla niemowlaka – jakie oświetlenie i lampy do niego wybrać?

kuchnia

Wybór odpowiedniego łóżeczka dla niemowlaka ma bardzo duże znaczenie. Małe dziecko przesypia wiele godzin, więc warto zadbać o jego komfort. Wybór w tej kwestii jest duży, dlatego warto zastanowić się jakiego rodzaju ma być. Pokój powinien posiadać też odpowiednie oświetlenie, które ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Sponsorzy:

Jakie będzie najlepsze łóżko dla niemowlaka?

Kupując łóżeczko dla dziecka, nie należy kierować się tylko ceną i kolorystyką mebla. Trafniejszego wyboru dokona się, odpowiadając sobie na pytanie, czy łóżeczko ma służyć tylko kilka miesięcy, po czym zostanie wymienione na większe, czy będzie konieczność transportowania go z miejsca na miejsce oraz jaki kształt powinno posiadać. Największą popularnością cieszą się tradycyjne łóżeczka drewniane ze szczebelkami. Tutaj można bez problemu dobrać wielkość, gdyż występują w kilku rozmiarach, jak i do woli można przebierać w kolorystyce, materiałach użytych do ich wykonania, a także w dodatkach dekoracyjnych. Dla osób dużo podróżujących idealnym rozwiązaniem będzie łóżeczko turystyczne, które można łatwo złożyć i rozłożyć. W jednym, jak i drugim przypadku należy zwrócić uwagę na rodzaj materaca, zwłaszcza z czego został wykonany. Na rynku istnieje szeroki wybór takich akcesoriów, dlatego każdy szczegół warto sprawdzić, by maluch mógł spać spokojnie i wygodnie. Przy starszym dziecku na pewno wygodne okaże się łóżeczko z wyjmowanymi szczebelkami, by mógł samodzielnie wychodzić, jak i wchodzić do niego.

Gdzie zamontować oświetlenie łóżeczka?

Wybór łóżeczka to jedno, lecz warto także zastanowić się nad tym, gdzie będzie ustawione i dobrać odpowiednie oświetlenie, bo to jest też ważna kwestia mająca wpływ na prawidłowy rozwój malucha. Przy montażu oświetlenia nad łóżeczkiem ważne jest, by padające światło było rozproszone i nie raziło w oczy. Oświetlenie punktowe owszem sprawdzi się w miejscu, gdzie odbywa się codzienna pielęgnacja. Jeśli maluch boi się ciemności, trzeba pomyśleć o dodatkowej lampce, która powinna być zamontowana z boku łóżeczka. Należy zwrócić szczególną uwagę na natężenie światła, by nie zaburzało prawidłowego snu. Lampka powinna łagodnie doświetlać wnętrze. Przy nieco starszych dzieciach sprawdzą się też lampy podłogowe wyposażone w kierunkowe oprawy, które można ustawiać według potrzeb.

Jak lampy wybrać dla malucha?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do pokoju małego dziecka nigdy nie powinien być sprawą drugorzędną, a niestety różnie z tym bywa. Na pewno egzaminu nie zdadzą wiszące lampy halogenowe, które owszem dobrze oświetlą pokój, jednak nie zapewnią komfortu maluszkowi, który spędza większość czasu w jednej pozycji, patrząc do góry. W trosce o zdrowie pociechy warto zainwestować w lampy, które nie powodują olśnienia. Dziecko, a zwłaszcza niemowlę patrzy na świat zupełnie z innej perspektywy niż dorosły człowiek, który stoi, dlatego trafnym wyborem będą lampy posiadające oprawy, w których źródło światła jest niewidoczne. Na pewno lampy z dodatkowymi przesłonami powodującymi rozproszenie światła nie zaszkodzą. Dla dziecka, które już samodzielnie porusza się, warto zastosować punktowe źródła światła. Oprawy LED czy też kinkiety na pewno się sprawdzą. Wybierając dodatkową lampkę nocną, dzięki której maluch będzie mógł zasnąć bez strachu, także trzeba wziąć pod uwagę jej rodzaj. Oświetlenie nie powinno być jedynie punktowe i oświetlać kawałek podłogi, chyba że tych punktów światła będzie kilka i maluch swobodnie będzie mógł wyjść do toalety czy innego pomieszczenia. 

Najlepsza barwa światła dla małego dziecka

Wybierając rodzaj oświetlenia, warto wziąć pod uwagę, że inna barwa powinna być w pokoju niemowlaka a inna tam, gdzie mieszka starsza pociecha. Ma to ogromny wpływ na prawidłowy rozwój, więc montaż silnych lamp LED na pewno nie będzie dobrym pomysłem. Patrząc jeszcze kilka lat wstecz, to nikt nie przejmował się oświetleniem pokoju malucha a tym bardziej barwą światła, która teraz ma ogromne znaczenie. Zapewne przez lata wzrosła świadomość rodziców, że warto zadbać prawidłowo o komfort i zdrowie pociech. Tradycyjne żarówki, które obecnie ciężko już spotkać w sklepach miały barwę ciepłą. Ich miejsce zastępuje oświetlenie LED, które posiada barwę ciepłą zimną i neutralną, dlatego tutaj warto zastanowić się, która będzie odpowiednia do wieku dziecka. LED-y o barwie ciepłej uspokajają i pomagają dziecku się wyciszyć, odpocząć. Światło zimne natomiast działa pobudzająco, dlatego w ciągu dnia warto używać oświetlenia o zimnej barwie i to najlepiej w pokoju starszego dziecka a wieczorem o ciepłej. Można też wybrać barwę neutralną, która jest przejściem pomiędzy zimną a ciepłą barwą, choć praktyczniejszym rozwiązaniem będzie dobór konkretnego oświetlenia do potrzeb. Mając w domu niemowlę, nie należy używać ostrego punktowego światła, zlokalizowanego na suficie, bo będzie to męczarnia dla malucha, lecz zapewnić półmrok, bo w takich warunkach niemowlę będzie czuło się najlepiej.

Oświetlenie nocne dla niemowlęcia — jakie wybrać?

Wybór wśród lampek nocnych jest bardzo duży, jednak warto zwrócić uwagę na rodzaj światła. W przypadku niemowlęcia idealnie sprawdzą się lampki do konaku, które dają delikatne światło niepowodujące rażenia. Można wybrać też lampkę wolnostojącą, którą bez trudu przenieść w dowolne miejsce. Wielu rodziców wybiera oświetlenie montowane nad łóżeczkiem zaopatrzone w projektor. Owszem wygląda to ładnie, jednak nie do końca będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż takie lampki powodują cienie, których maluch może się po prostu bać. Na rynku dostępne są także lampki nocne emitujące delikatne dźwięki bądź muzykę. Tutaj jednak trzeba wcześniej sprawdzić, czy można regulować głośność i czy dźwięk samoistnie się wyłączy. Trzeba jednak uważać, bo maluch, który nauczy się zasypiać przy kołysankach, w starszym wieku może mieć problem z zaśnięciem w ciszy.

Inne lampy do pokoju małego dziecka

Zarówno oświetlenie główne, jak i to dodatkowe umieszczone w pokoju dziecka powinno być ściśle dobrane do jego wieku. Dla niemowlęcia będzie odpowiednie łagodne światło, które nie będzie raziło w oczy jednak dla starszego dziecka, warto wybrać rozwiązanie dopasowane do jego potrzeb. Pokój dziecka, które już samodzielnie chodzi i bawi się na podłodze, nie może być zbyt ciemny. Warto tutaj pomyśleć nie o wzmocnieniu oświetlenia sufitowego, lecz o dołożeniu dodatkowych lamp czy kinkietów, które doświetlą miejsce, w którym pociecha spędza najwięcej czasu. Wraz z wiekiem rosną też potrzeby. Maluch w wieku przedszkolnym, który przygotowuje się do pójścia do szkoły, powinien mieć dodatkową lampkę przy stoliku lub biurku, która zapewni bu dostateczną ilość światła. W tej kwestii sprawdzą się lampy punktowe, posiadające oprawy kierunkowe, które oświetlą konkretną przestrzeń. Wybór jest ogromny, bo można kupić lampkę na tradycyjne żarówki, jak i jej LED-owy odpowiednik.