Małe domy – Domy i domki z zamieszkałym poddaszem

niewielki dom z małym poddaszem

Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane małe domy. Są to raczej domki, które swoim metrażem sięgają od 25 do 45 metrów kwadratowych. Małe domy, to same plusy. Zwłaszcza wtedy, gdy nie ma dużej rodziny. Jest tylko dwuosobowa lub najwyżej trzyosobowa rodzina. I nie planuje się dalszego rozwoju. Bo trudno jest wyobrazić sobie mały domek i sześcioosobową lub ośmioosobową rodzinę. Wówczas nikt z domowników nie miałby prywatnej przestrzeni. Jeden ocierałby się o drugiego i zakłócona byłaby wewnętrzna komunikacja, a także niemożliwy odpoczynek. Lecz dla jednoosobowego gospodarstwa lub w przypadku dwuosobowej rodziny mały dom jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Budowa małego parterowego domu to sama przyjemność. Buduje się go szybko, gdyż budowa jest łatwa i metraż niewielki. Poza tym mały domek nie jest drogi w porównaniem z dużym domem. A może być równie funkcjonalny, gdy wszystko zostanie dobrze zaplanowane i zawarte w projekcie domu. Budowa małego domu nie wymaga też wielkiej działki.

Niewielki budynek postawiony na małej działce wizualnie powiększy jej powierzchnię. Prace wykończeniowe wewnątrz budynku również będą przebiegać sprawniej i będą mniej kosztowne niż w przypadku wielkiego domu. Mały domek jest energooszczędny i łatwy w utrzymaniu. Łatwiej też zadbać o ład i porządek, gdyż nie ma wielkiej powierzchni do sprzątania. Zazwyczaj jest w nim mało rzeczy i sprzętów. Co również przyczynia się do utrzymania ładu i harmonii wewnątrz budynku. W przypadku małego domu z poddaszem istnieje możliwość podzielenia go na część dzienną i nocną. Jednak zawsze wybór projektu domu i rozmieszczenia pomieszczeń jest sprawą indywidualną. Ponieważ projekt musi brać pod uwagę indywidualne potrzeby rodziny, a także jej upodobania.

Mały domek a poddasze

Mały domek, to również okazja do stworzenia poddasza, które będzie zagospodarowane na cele użytkowe. W przypadku rezygnacji z poddasza zawsze można zbudować wysokie sufity pozwalające na stworzenie antresoli. Antresola to inaczej półpiętro, które nie stanowi odrębnej kondygnacji. Jest ona pomieszczeniem mieszkalnym wydzielonym z przestrzeni na parterze. Antresola najczęściej przeznaczana jest na sypialnię, biuro, bibliotekę lub kącik wypoczynkowy.

Nie tylko duże domy o niestandardowych bryłach są ciekawe i ładne. Mały dom parterowy także może posiadać bardzo atrakcyjny wygląd. Atrakcyjności doda dach. Oraz weranda, na której można spędzać większą część dnia w porze letniej. Weranda chroni przed upałem i przed deszczem. Na werandzie można jeść, odpoczywać, czytać książkę, korzystać z internetu, spać, przyjmować gości, grillować, spędzać czas z rodziną, itd. Jest ona bardzo ważna, gdyż jest jak gdyby przedłużeniem domu. Spełnia wiele funkcji i daje szerokie możliwości. Werand, czyli dobudówka może być drewniana lub murowana. Jest ona otwartym pomieszczeniem, ale może być także oszklona. Wtedy zabezpiecza nie tylko przed nasłonecznieniem i deszczem, ale również przed wiatrem. Oszklona może być także użytkowana zima. Gdyż chroni przed nacinaniem śniegu podczas zimy.

Dom bez poddasza – wady i zalety

W dwudziestym pierwszym wieku odchodzi się od budowania dużych domów jednorodzinnych. Uwagę przykuwa fakt, że coraz częściej budowane są małe domy z poddaszem. Takie rozwiązanie jest bardzo dobrym wyjściem pod wieloma względami. Jednym z decydujących względów jest to, że dużo łatwiej ogrzać mały dom. Niewielki dom z poddaszem może być, jak najbardziej energooszczędny. Ogrzewany promieniowaniem słonecznym i dodatkowo wzmocniony ogrzewaniem tradycyjnym będzie bardzo ciepły i tani. Budowa małego domu jest to inwestycja dużo tańsza od budowy domu piętrowego, czy nawet parterowego, lecz ogromnego.

Duże znaczenie w domach z poddaszem mają parametry wysokościowe pomieszczeń. Wysokość pomieszczeń na poddaszu może być różna. Wszystko zależy od pochyłości dachu. Warto, aby dach był na tyle odpowiedni, aby umożliwił wyprostowanie się w pomieszczeniach usytuowanych na górze. W przeciwnym wypadku takie pomieszczenia nie spełnią roli użytkowej. Co najwyżej pomieszczenia będą mogły stanowić składzik. Dlatego dach jest bardzo ważny, a zwłaszcza gdy chodzi o domy z zamieszkałym poddaszem. Kształt dachu rzutuje na całą przestrzeń, którą chcemy zagospodarować. Jak i na jej funkcjonalność.

Dlaczego warto wybudować dom z poddaszem?

Domy z poddaszem, to wspaniałe rozwiązanie pod wieloma względami. Takie poddasze może być pomieszczeniem przeznaczonym na sferę nocną. Bardzo dobrze sprawdzi się także jako gabinet. Gdzie można spokojnie i w skupieniu oddać się swojej pracy. Pomieszczenia na poddaszu mogą pełnić jeszcze inne funkcje. Na przykład stanowić garderobę, albo schowki. Pokój na poddaszu może być bawialnią dla najmłodszego pokolenia. Albo pomieszczeniem wypoczynkowym dla członków rodziny. Dom z balkonem, to wspaniałe rozwiązanie dla rodzin prowadzących dom otwarty. Gdzie nieustannie przewijają się jakieś osoby z dalszej rodziny, przyjaciele i znajomi, których trzeba przenocować. Wówczas mieszkania na poddaszu są wspaniałym wyjściem. Dom z poddaszem jest również praktyczny dla rodzin z dziećmi, jak i rodziny wielopokoleniowej. Kiedy to na poddaszu znajdą swoje miejsce dzieci, które uwielbiają tam położone pokoje i często rywalizują z innymi członkami rodziny o miejsc na poddaszu. Ponieważ mają tam swój azyl i swoją prywatność. Pomieszczenia na poddaszu, to dobre rozwiązanie również dla starszego pokolenie. Jest to wspaniałe miejsce ze względu na to, że na poddaszu jest ciszej i stanowi ono, jakby odrębną część domu. Zawsze można wyjść też na balkon lub taras, aby zaczerpnąć powietrza lub odpocząć. Balkon lub taras przeważnie zawsze jest uwzględniany przy budowie domu z poddaszem. Z balkonu lub tarasu można obserwować bliższe i dalsze otoczenie, gdy nie chce się schodzić na dół. Ale nie tylko. Latem na balkonie można hodować rośliny, albo wysuszyć pranie. A zimą balkon może służyć, jako lodówka.

Poza tym domy z poddaszem wyglądają wizualnie dużo ciekawiej niż parterowe bez poddasza. Posiadają urokliwy swojski klimat. Czyli wymienione zostały same zalety. Okazuje się, że domy z poddaszem wcale nie posiadają wad. Zalety takich domów odkryli ludzie współcześni i coraz częściej tylko takie projekty domów są brane pod uwagę, gdy w perspektywie budowa.