Oświetlenie i lampy w stylu nowoczesnym – industrialne i welurowe nad stół

czarna-lampa-wisząca-do-jadalni-nad-stół-1

Styl nowoczesny to pojęcie bardzo szerokie. Czy każdy wie, co się pod nim kryje? Dążymy do nowoczesności, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, czym ona jest. Nowoczesny styl we wnętrzach do przede wszystkim minimalizm w każdej formie. Proste kształty, stonowane kolory, spójne połączenia barw. W nowoczesności design łączy się z funkcjonalnością, na której każdemu zależy podczas aranżowania swojego wnętrza. Nowoczesność to także oświetlenie, które w końcu jest doceniane przez projektantów. To nie tylko element praktyczny wnętrz, ale także jego dekoracja. Coraz częściej to właśnie lampy są bazą całej aranżacji wnętrza. Do dużej, dekoracyjnej lampy dobierane są pozostałe dodatki w pomieszczeniu. Warto więc sprawdzić, jaką lampę wybrać

Lampy do salonu – nad stół

Zacznijmy od wyboru lampy do nowoczesnego salonu. Po pierwsze należ dobrać ją do wielkości pomieszczenia. Im większy salon, tym większa lampa może się w nim znaleźć. Owszem, można zamontować kilka mniejszych punktów światła, ale nie będzie to już tak efektowne rozwiązanie. Jeśli posiadasz duży salon, zamontuj w nim wielką lampę, która przyciągnie wzrok każdego. Niech to będzie twoja główna dekoracja pokoju. Poza tym dodaj kilka mniejszych lamek, które uzupełnią główny model. Podziel salon na strefy i oświetl każdą z nich. Wybieraj lampy ze szkła i metalu, w prostych formach, bez zbędnych zdobień.

Lampy do kuchni – nad wyspę

Te oprócz ciekawej stylistyki muszą być także funkcjonalne i praktyczne. Lampy zamontowane w kuchni bardzo często narażone są na zaparowanie czy na osadzanie się na nich tłustych oparów. Właśnie dlatego nie sprawdzą się tutaj lampy z abażurami. Lepiej wybierać te, które w łatwy sposób można wyczyścić

Lampy do sypialni

Tutaj w końcu można pozwolić sobie na tkaninę. Lampy do sypialni powinny dawać światło nastrojowe, więc spokojnie można wybrać te z abażurami z bawełny czy weluru. Należy pamiętać jednak, by były to abażury nowoczesne, najlepiej walcowate i jednokolorowe.

Co jeśli wszystkie te pomieszczenia to jedna otwarta przestrzeń? Trzeba zadać sobie pytanie jak oświetlić kawalerkę. Spokojnie, nie jest to trudne. Podobnie, jak w salonie należy podzielić przestrzeń na kilka stref i oświetlać każdą oddzielnymi lampami. Tutaj trzeba pamiętać jednak o tym, że wszystkie lampy powinny być w zbliżonej stylistyce i podobnej kolorystyce.

Lampy z abażurami – gdzie powiesić

Lampy z materiałowymi abażurami są bardzo efektowne i eleganckie. Prezentują się wyjątkowo stylowo, więc każdy chciałby mieć je w swoim wnętrzu. Posiadają jednak jedną wadę. Na materiale łatwo osadza się kurz. Właśnie z tego powodu lampy z abażurami nie sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach. Gdzie można pozwolić sobie na lampę z abażurem? Oto krótkie zestawienie

Pokój dziecięcy – jakie lampy?

Nie ma się co oszukiwać, pokój dziecka to często istne pole walki. Porozrzucane zabawki, gry, klocki. Ale czy ktoś wyobraża sobie, aby taki bałagan pozostawić tam na długo. O maluchy dbamy bardziej niż o siebie, więc dokładnie sprzątamy, odkurzamy i dbamy o to, by kurz nie był tam stałym bywalcem. Właśnie dlatego lampy z abażurami sprawdzą się w tym przypadku. Podczas bieżących porządków bez problemu można odkurzyć także abażur. Najlepszym rozwiązaniem są tutaj lampy wiszące do pokoju dziecka. Zamontowane nieco niżej będą łatwiejsze do utrzymania w czystości

Salon – lampy z abażurami

To kolejne pomieszczenie w którym lampa z abażurem prezentuje się elegancko i jest praktyczna. Tutaj także można odkurzyć ją przy okazji sprzątania innych mebli tapicerowanych. Abażury dobrze prezentują się nie tylko w stylu klasycznym, ale także nowoczesnym czy glamour. Tutaj warto wybrać lampy sufitowe. Gdzie powiesić lampę sufitową glamour? W centralnej części pomieszczenia. Niech będzie to eleganckie oświetlenie, które zostanie uzupełnione dodatkowymi lampami stołowymi i kinkietami z abażurami. Taki zestaw będzie prezentował się zniewalająco.

Kuchnia i łazienka – czy warto postawić na abażury?

Oto pomieszczenia, do których zdecydowanie nie polecamy lamp z materiałowymi abażurami. Dlaczego? Przede wszystkim przez panujące tam warunki. Łazienka to ciągła wilgoć, która nie wpływa dobrze na abażury. W skrajnych przypadkach wilgoć osadzająca się na materialne może wychodzić w formie nieestetycznych zacieków. Nikt nie chciałby takiej lampy. Kuchnia to także niezbyt sprzyjające warunki. Tym razem wszystko przez ciągłe gotowanie. Para z domowych obiadków, tłuszcz unoszących się w powietrzu… tego nie uda się tak łatwo odkurzyć. W tym przypadku lepiej pozostać przy lampach ze szkła lub z metalu.

Knajpy i lokale – oświetlenie restauracji

Oto wnętrza, które kochają tkaniny. Tutaj lampy z abażurami tworzą bardzo intymny i nastrojowy klimat. Lampy z abażurami zamontowane nad stolikami sprawiają, że goście przy każdym stoliku będą czuli się tak, jakby na sali znajdowali się tylko oni. No i o to właśnie chodzi. Lampy z abażurami to przede wszystkim wyjątkowy nastrój.