Pies z hodowli czy ze schroniska – na co zwrócić uwagę?

jak wybrać psa ze schroniska

Pies to bez wątpienia wspaniały towarzysz człowieka. Prawdziwy przyjaciel na dobre i złe, taki, który kocha bezinteresownie, nie oczekując w zamian niczego…no może oprócz potargania za psią czuprynę i dotyku przyjaznej dłoni.

Kiedy w naszym życiu przyjdzie taka chwila, że zapragniemy posiadać takie futrzastego pupila, staniemy przed trudnym wyborem, czy chcemy psa z hodowli, czy ze schroniska?

Musimy dobrze rozważyć tę decyzję, bo psa nie bierzemy do domu na chwilę, tylko na całe jego życie.

Oczywiście zdarzają się ludzie, którzy przygarniają psiaki z czysto egoistycznych pobudek(bo czuli się samotni, bo dziecko chciało, bo był taki słodki, jako szczeniak, ale niestety szybko urósł). Później życie weryfikuje ich wybór. Piesek rośnie i już nie jest taką śliczną, puchatą kulką, dziecko przestaje się interesować psiakiem, bo dostaje kolejny, ciekawszy prezent a człowiek znajduje sobie innego towarzysza życia, często ludzkiego.
Taki zwierzak wyrzucany jest wtedy z domu. Zostaje zostawiony sam w lesie, często przywiązany do drzewa, skazany na powolną śmierć głodową. W najlepszym przypadku „ląduje” w schronisku i być może zostanie przez kogoś przygarnięty.

Dlatego przed pojawieniem się psa w domu, należy rozważyć wszystkie za i przeciw i jeśli przeważają argumenty za posiadaniem czworonoga, to wtedy decydujemy się na jego posiadanie.
No dobrze, już wiemy, że chcemy psa, ale lepszy będzie pies z hodowli czy ze schroniska?

To wszystko zależy od naszych upodobań i oczekiwań w stosunku do psiaka.

Ktoś, kto pragnie pięknego rasowego szczeniaka nie będzie zadowolony z mieszańca ze schroniska. On będzie chciał pokazać się z psem doskonałym, zgodnym z wzorcem danej rasy. Taki człowiek nie będzie zastanawiał się, w jakich warunkach takie psiaki często przebywają(ciasne klatki, brud, nastawienie tylko na rodzenie szczeniąt). Dla niego będzie liczyć się tylko wygląd i jeszcze możliwość zarobku na piesku, jeśli to suczka.

Oczywiście nie każdy, kto kupuje psa z hodowli jest nieczułym, pozbawionym skrupułów człowiekiem. Bardzo często ludzie, którzy kupują takie psy są wspaniałymi i oddanymi właścicielami, którzy bardzo kochają swoje psiaki.

A co z adopcją psa ze schroniska?

Co nam daje adopcja?Czy nie powinniśmy bać się psa ze schroniska?
To bardzo trudne pytania, które nie udzielą nam jednoznacznej odpowiedzi.

Adopcja psa to bardzo trudna decyzja, bo z reguły psiaki w schronisku nie miały łatwego i lekkiego życia, a to z kolei przekłada się na ich charakter i sposób bycia. Często są to psiaki skrzywdzone przez człowieka, które zaznały wiele cierpienia i bólu z ręki swojego pana. One straciły zaufanie do człowieka, zamknęły się w sobie i stały się nieufne. Odzyskanie takiego zaufania jest niezwykle trudne i wiąże się z wielkim poświęceniem ze strony człowieka. Nie każdy ma tyle odwagi i chęci, aby przygarnąć takiego psa. Często boimy się, że będzie on zamknięty w sobie, agresywny, trudny do pokochania.

Nikt nie mówi, że to łatwe zadanie. Jednak, kiedy już zdecydujemy się na takiego towarzysza i poświęcimy mu wiele uwagi, oddamy mu całe swoje serce, to zyskamy przyjaciela na całe życie. Takie psiaki są bezgranicznie wierne i oddane swojemu panu, jakby dziękowały za lepsze życie i odmieniony los.

Adopcja psa to bardzo piękna i szlachetna rzecz. Jeśli się na nią zdecydujemy, to nie będziemy żałować. Na pewno droga do odzyskania zaufania pupila będzie długa i wyboista, ale warta poświęcenia.