Pułapki na natrętne muszki owocówki – jak się ich pozbyć?

muszki owocówki lecą do owoców i warzyw

Muszki owocówki to niezwykle natrętne owady, które często goszczą w naszym mieszkaniu. Latem wystarczy zostawić na stole ogryzek owocu lub obierki po jabłku w koszu, aby rój muszek towarzyszył nam w kuchni. Jak szybko i sprawnie pozbyć się tych niechcianych gości?

Muszki owocówki to bardzo małe owady należące do muchówek. Ich długość to 2 – 3 milimetry. Te malutkie stworzonka potrafią niezwykle „umilić” nam życie. Warto wiedzieć, że w menu owocówek znajdują się tylko owoce. Żywią się one tylko i wyłącznie nadpsutymi owocami na których zaczęły rozmnażać się drożdże. W błyskawicznym tempie wyczuwają owoce, które zaczęły już fermentować. Ich najlepszym pożywieniem są bowiem dzikie drożdże znajdujące się na skórkach jabłek oraz innych owoców. Prócz tego możemy je spotkać na otwartym słoiku z dżemem, konfiturą oraz sokiem owocowym. Uwielbiają też wina, oczywiście owocowe. Owocówki żyją bardzo krótko, ale w szybkim tempie się rozmnażają. Wystarczy jeden dzień, aby w naszym domu uprzykrzała nam życie niezliczona chmara owocówek. Jak można się ich szybko pozbyć?

Domowe sposoby na muszki owocówki

Otóż mamy kilka domowych sposobów, które pomogą nam się rozprawić z natarczywymi muszkami. Zanim zastawimy na nie skuteczną pułapkę musimy dokładnie posprzątać mieszkanie pozbywając się nawet najmniejszych owocowych drobinek. W przeciwnym wypadku nasze działania mijałyby się z celem. Najskuteczniejszą metodą jest wyłapanie owocówek do szczelnie zamkniętego naczynia. W tym celu należy nałożyć do plastikowego pojemniczka nieco zgnite owoce, a najlepiej ich skórki. Następnie należy naczynie owinąć szczelnie folią, w której za pomocą widelca lub wykałaczki robimy bardzo dużo małych dziurek. Otóż małe muszki szybko wyczują swój ulubiony „smakołyk” i przecisną się przez otworki do środka. Jest to bardzo skuteczna metoda, gdyż owocówki szybko wejdą do środka pojemniczka, ale już nie będą potrafiły z niego wyjść.

Zwabianie muszek owocówek

Innym sposobem na zwabienie muszek jest przyrządzenie w naczyniu mikstury z octu jabłkowego- w ilości około 50 – 100 ml – oraz kilku kropel płynu do naczyń. Muszki szybko poczują zapach ulubionego octu jabłkowego i chcąc się go napić zatopią się w lepkim płynie do naczyń. Kolejną szybką i łatwą metodą wytępienia „uciążliwych gości” jest wciągnięcie ich do odkurzacza. Niestety przestraszone muszki wtedy bardzo szybko fruwają i możemy ich wszystkich nie wyłapać. Kolejną, ale bardziej brutalną metodą jest spalanie owocówek nagrzaną spiralą suszarki. W tym celu należy włączyć suszarkę i jej tylną stronę skierować w stronę owadów, które zostaną wciągnięte do środka i spalone.

Walka z muszkami środkami chemicznymi

Oczywiście, by rozprawić się z owocówkami możemy też sięgnąć po dostępne na rynku środki chemiczne. Pamiętajmy, aby kupować tylko te, które możemy umieścić w pobliżu jedzenia, bo przecież tam gromadzą się zazwyczaj nasze niechciane goście. W szerokiej ofercie mamy do wyboru pułapki w postaci elektrycznych płytek oraz lepów.
Pamiętajmy o tym, by nie zostawiać w naszym domu na wierzchu pozostałości po owocach, a kosz w którym się znajdują obierki najlepiej od razu wynieść do śmietnika. Otóż bardzo prosto jest zaprosić muszki owocówki do naszego domu, a znacznie trudniej jest je z niego wyprosić. Walka z nimi trwa czasem bardzo długo. Wystarczy kilka pozostawionych przez muszki jajeczek, aby niechciane goście znów wkrótce powitały nasz dom. Pamiętajmy, że zawsze jest lepiej zapobiegać, niż leczyć.