Włochy wojowniczo: “Nie pozwolimy aby Austria nam groziła!”

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 22 lipca 2017

Od słowa do słowa, żeby tylko nie zaczęli się strzelać. Parę razy w historii już to ćwiczyli.

Nie pozwolimy aby Austria groziła nam w sprawach bezpieczeństwa na granicy” – ostrzegł premier Włoch Paolo Gentiloni, cytowany przez The Local. To reakcja na zapowiedź Austrii, że wyśle wojsko na granicę z Włochami, aby powstrzymać masowy napływ nielegalnych imigrantów z tego kraju.

“Nie pozwolimy się pouczać, ani tym bardziej grozić nam, tak jak to słyszymy w ciągu ostatnich dni ze strony naszych sąsiadów. Robimy co do nas należy w sprawie imigrantów i oczekujemy, że cała Europa będzie to robić razem z nami” – oświadczył szef włoskiego rządu.

Wcześniej MSZ w Rzymie wezwał na rozmowę austriackiego ambasadora po tym jak szef MSW Austrii Wolfgang Sobotka zagroził w wywiadzie dla niemieckiego “Bilda”, że jeśli liczba imigrantów nadal będzie rosła, zamknie granicę z Włochami na przełęczy Brenner. Rząd w Wiedniu zapowiedział też, że wyśle na przełęcz 750 żołnierzy i pojazdy opancerzone.


“Z udziałem wojska możemy w ciągu doby zamknąć zieloną granicę i wprowadzić szczegółowe kontrole celne i policyjne. Wszystko już przygotowane” – podkreślił Sobotka i zarzucił Włochom, że w wyniku ich zaniedbań jedna trzecia nielegalnych imigrantów zatrzymanych w Austrii nie została w ogóle u nich wcześniej zarejestrowana, jak wymaga tego unijne prawo.

Zdaniem Sobotki, problem imigrantów jest znacznie bardziej dotkliwy dla Austrii niż dla Włoch, gdyż w stosunku do łącznej liczby mieszkańców kraju przypada ich prawie 2,5 raza więcej. Szef MSW w Wiedniu zaapelował też aby Włochy przestały przyjmować kolejnych imigrantów płynących z Libii i zawracały ich łodzie i pontony do Afryki jeszcze przed morską granicą.


Z kolei szef MSZ Austrii Sebastian Kurz zażądał aby Włochy wstrzymały transfer na kontynent imigrantów przywożonych statkami na włoskie wyspy. “Domagamy się, aby został przerwany przewóz statkami nielegalnych imigrantów z włoskich wysp, takich jak Lampedusa, na stały ląd” – oświadczył Kurz po spotkaniu z szefem włoskiej dyplomacji Angelino Alfano w Wiedniu.


Przypomnijmy, że tylko w tym roku do Włoch przypłynęło prawie 100 tys. nielegalnych imigrantów, o prawie 10 proc. więcej niż w zeszłym roku. Nie wiedząc jak się ich pozbyć i stojąc w obliczu narastających protestów włoskich burmistrzów i mieszkańców rząd Włoch zagroził kilka dni temu, że wyda wszystkim imigrantom wizy czasowe i wyśle dalej do Europy.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow