Co to jest ICO? Historia – Kryptowaluty i prawo

ico - krytptowaluta

ICO to skrót od Initial Coin Offering. Podczas uruchamiania nowej kryptowaluty lub krypto-tokenu deweloperzy oferują inwestorom ograniczoną liczbę jednostek w zamian za inne główne monety kryptograficzne, takie jak Bitcoin lub Ethereum.

ICO to niesamowite narzędzia do szybkiego zbierania funduszy na rozwój nowych kryptowalut. Żetony oferowane podczas ICO mogą być sprzedawane i sprzedawane na giełdach kryptowalut, zakładając, że istnieje na nie wystarczające zapotrzebowanie.

Ethereum ICO jest jednym z najbardziej znaczących sukcesów, a popularność Initial Coin Offerings rośnie w miarę czasu.

Krótka historia ICO

Ripple to prawdopodobnie pierwsza kryptowaluta dystrybuowana za pośrednictwem ICO. Na początku 2013 r. Firma Ripple Labs rozpoczęła opracowywanie systemu płatności Ripple i wygenerowała około 100 miliardów tokenów XRP. Zostały one sprzedane przez ICO w celu sfinansowania rozwoju platformy Ripple.

Mastercoin to kolejna kryptowaluta, która sprzedała kilka milionów tokenów Bitcoinowi podczas ICO, również w 2013 roku. Mastercoin miał na celu tokenizację transakcji Bitcoin i wykonywanie inteligentnych kontraktów, tworząc nową warstwę nad istniejącym kodem Bitcoin.

Oczywiście istnieją inne kryptowaluty, które zostały pomyślnie sfinansowane przez ICO. W 2016 roku Lisk zebrał około 5 milionów dolarów podczas pierwszej oferty monet.

Niemniej jednak, ICO Ethereum, które miało miejsce w 2014 roku, jest prawdopodobnie najbardziej znaczącym jak dotąd. Podczas ICO Fundacja Ethereum sprzedała ETH za 0, 0005 bitcoinów każda, zdobywając prawie 20 milionów dolarów. Dzięki Ethereum wykorzystując moc inteligentnych kontraktów, utorował on drogę kolejnej generacji ofert początkowych monet.

Ethereum’s ICO, przepis na sukces

System inteligentnych kontraktów Ethereum zaimplementował standard protokołu ERC20, który określa podstawowe zasady tworzenia innych zgodnych tokenów, które mogą być przetwarzane na blockchain Ethereum. Pozwoliło to innym na tworzenie własnych tokenów, zgodnych ze standardem ERC20, który można wymieniać na ETH bezpośrednio w sieci Ethereum.

DAO jest godnym uwagi przykładem udanego wykorzystania inteligentnych kontraktów Ethereum. Firma inwestycyjna pozyskała ETH o wartości 100 milionów USD, a inwestorzy otrzymali w zamian tokeny DAO, co pozwoliło im uczestniczyć w zarządzaniu platformą. Niestety, DAO nie powiodło się po tym, jak został zhakowany.

ICO Ethereum i protokół ERC20 nakreśliły najnowszą generację crowdfundingowych projektów opartych na blockchainach za pośrednictwem Initial Coin Offerings.

Bardzo ułatwiło to także inwestowanie w inne żetony ERC20. Po prostu przenosisz ETH, wklejasz kontrakt do portfela, a nowe tokeny pojawią się na Twoim koncie, abyś mógł z nich korzystać, jak chcesz.

Oczywiście nie wszystkie kryptowaluty mają żetony ERC20 w sieci Ethereum, ale prawie każdy nowy projekt oparty na blokach bloków może uruchomić wstępną ofertę monet.

Stan prawny ICO

Jeśli chodzi o legalność ICO, to jest tam trochę dżungli. Teoretycznie żetony są sprzedawane jako towary cyfrowe, a nie aktywa finansowe. Większość jurysdykcji nie uregulowała jeszcze ICO, więc zakładając, że założyciele mają doświadczonego prawnika w swoim zespole, cały proces powinien przebiegać bez użycia papieru.

Mimo to niektóre jurysdykcje dowiedziały się o ICO i już pracują nad ich uregulowaniem w podobny sposób jak sprzedaż akcji i papierów wartościowych.

W grudniu 2017 r. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaklasyfikowała tokeny ICO jako papiery wartościowe. Innymi słowy, SEC przygotowuje się do zatrzymania ICO, które uważają za wprowadzające w błąd inwestorów.

Istnieją przypadki, w których token jest tylko tokenem użytkowym. Oznacza to, że właściciel może po prostu użyć go do uzyskania dostępu do określonej sieci lub protokołu, w którym to przypadku nie można ich zdefiniować jako zabezpieczenia finansowego. Niemniej jednak żetony kapitału, których celem jest docenienie wartości, są dość bliskie koncepcji bezpieczeństwa. Prawdę powiedziawszy, większość zakupów żetonów odbywa się specjalnie na cele inwestycyjne.

Pomimo wysiłków organów regulacyjnych, ICO nadal utrzymują się w szarej strefie prawnej i dopóki nie zostanie narzucony jaśniejszy zbiór przepisów, przedsiębiorcy będą próbowali skorzystać z początkowej oferty monet.

Warto również wspomnieć, że gdy przepisy osiągną ostateczną formę, koszty i wysiłek wymagany do ich przestrzegania mogą sprawić, że ICO będą mniej atrakcyjne w porównaniu z konwencjonalnymi opcjami finansowania.