Pasażerskie drony nad Dubajem! (WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 15 lutego 2017

Już od lipca tego roku nad Dubajem zaczną latać pasażerskie drony – mini-samoloty przewożące ludzi bez pilota – podaje BBC.

Nie ulega wątpliwości, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są dziś najbardziej nowoczesnym państwem na świecie. Do robotów-policjantów, pociągów próżniowych i latających strażaków dołączają właśnie powietrzne bezzałogowe taksówki.

Pasażerów mają przewozić chińskie drony EHang 184 – poinformował szef Agencji Dróg i Transportu Dubaju Matt al-Tayer. Na początku będą to przeloty testowe, ale wkrótce stanie się to powszechny środek transportu w zatłoczonym mieście.

Emir Dubaju – szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum zapowiada, że do 2030 r. 25 proc. miejskiej komunikacji będzie opierać się na pojazdach autonomicznych, zarówno dronach, jak i taksówkach bez kierowców.


Dron EHang 184 może zabrać na raz tylko jedną osobę, wznieść się na wysokość do 3,5 km i lecieć z prędkością 160 km/h. Pasażer nie może jednak ważyć więcej niż 100 kg, a przy sobie może mieć tylko jedną walizkę. Bateria drona pozwala na lot o zasięgu 50 km, potem trzeba ją doładować. Na potrzeby miejskie w zupełności to wystarcza.

Wyposażenie kabiny drona jest niezwykle proste. Jest to tylko ekran dotykowy pozwalający pasażerowi wybrać miejsce docelowe lotu. Informacja trafia do centralnej dyspozytorni, która zdalnie steruje dronem.


Wcześniej uruchomienie dronowej komunikacji miejskiej zapowiedział też Izrael, ale dopiero od 2020 r. Używany tam będzie dron Cormorant zbudowany przez Urban Aeronautics, początkowo dla celów wojskowych. Ta maszyna może jednak zabrać na pokład aż 500 kg i latać z prędkością 185 km/h.


Zobacz także: Latające samochody już w sprzedaży! (WIDEO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow